Η Λιντς επικράτησε στο ροντέο, δεν άφησε να περάσει η Λέστερ

Η ομάδα του Φάρκε βρέθηκε σε άτυπη θέση όταν ο Τζόουνς σκόραρε στο 7ο λεπτό για το 1-0, όμως η Λιντς ανταπάντησε με δυο γρήγορα γκολ σε μόλις 4 λεπτά.

Αρχικά, στο 14ο λεπτό, ο Σάμερβιλ εξισώνει με πέναλτι και ο Μπάμφορντ στο 18′ δίνει το προβάδισμα 2-1 στην ομάδα των φιλοξενούμενων.

Αν και η Μίντλεσμπρο δεν είχε πλέον κίνητρο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 30ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ του Λαθ, αλλά ο Νιόντο ξαναφέρνει την Λιντς μπροστά στο σκορ.

Στο 39ο λεπτό ο Σάμερβιλ νικά τον Ντιένγκ, παρότι φαινόταν εκτεθειμένος, προκαλώντας ψυχολογικό πλήγμα στη Μίντλεσμπρο που βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ.

Στο 61ο λεπτό, ο Σάμερβιλ με ένα καταπληκτικό σουτ γράφει το 4-2 για να εξασφαλίσει τη νίκη. Στο 87ο λεπτό, η Μίντλεσμπρο ανάβει ελπίδες με το γκολ του Λαθ για το 4-3, όμως ο Μελιέ αποκρούει τις προσπάθειές τους στην τελική φάση ενώ η νίκη παραμένει στα χέρια της Λιντς.

Οι “παγώνια” προσωρινά προηγούνται της Ίπσουϊτς στη δεύτερη θέση, ενώ η Λέστερ βλέπει την ευκαιρία της να εξασφαλίσει άμεση άνοδο στην Premier League να χαλάει. Αν η Λιντς είχε ήττα και οι “αλεπούδες” κέρδιζαν τη Σαουθάμπτον, θα κατέληγαν στην άνοδο.