Η Έβερτον ξέφυγε από μια πιθανή παγίδα, εκτός η Σεφιλντ Γιουνάιτεντ, πέρασε με Έντσο η Τσέλσι

Μετά τη νίκη επί της Χαλ με 2-1 στον πρώτο γύρο, η Ντονκάστερ ήταν πολύ κοντά σε ένα ακόμα θαύμα. Ωστόσο, αυτή τη φορά, η Έβερτον ήταν αντάξια του αγώνα και απέφυγε την έκπληξη.

Η ομάδα του Σον Ντάις δεν ήταν καλή την βραδιά, αλλά ο Μπέτο δεν επηρεάστηκε από την σοκαριστική αποκάλυψη και πάλεψε. Σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της ομάδας στο 73ο λεπτό για το 1-1 και στη συνέχεια είχε και ένα δοκάρι, όπως επίσης και ο Ντανζούμα. Ωστόσο, ο τελευταίος έγινε ο ήρωας της Έβερτον με το γκολ του στο 89ο λεπτό που έφερε το 2-1! Η Ντονκάστερ προηγήθηκε με την κεφαλιά του Άιρονσαϊντ στο 44′, ενώ η ομάδα είχε πάρει μια στιγμή το προβάδισμα στις φάσεις με 14-2!

Στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, η Γουίμπλεντον προηγήθηκε με το πέναλτι του Τίλεϊ στο 19ο λεπτό. Οι “μπλε” ισοφάρισαν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το πρώτο γκολ του Μαντουέκε με τη φανέλα της Τσέλσι. Στο 72ο λεπτό, ο Έντσο, που είχε μπει αλλαγή στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλεύτηκε μια αδύναμη απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα των φιλοξενούμενων για να κάνει το 2-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι.

Η Μπλάκμπερν παρέδωσε μια εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στην Χάρογκεϊτ και συνέχισε να σκοράρει, καταλήγοντας σε ένα εντυπωσιακό 8-0. Ο Αμντούνι έστειλε τη Μπέρνλι στην επόμενη φάση με το γκολ του στο 90’+1′, που ήταν αρκετό για να νικήσει τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε στα πέναλτι 3-2 (0-0 κανονικός χρόνος) από την Λίνκολν!