Η Ελευθερία Μοσχάτου κυριαρχεί επί της Κλουζ με σκορ 62-47

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, η Ελευθερία Μοσχάτου κατάφερε να νικήσει την Κλουζ με σκορ 62-47 στον πρώτο αγώνα των προκριματικών για το Euro Cup μπάσκετ γυναικών. Η νίκη αυτή άνοιξε τον δρόμο για την είσοδο της Ελευθερίας Μοσχάτου στους ομίλους του δεύτερου αξιόλογου ευρωπαϊκού διασυλλογικού πρωταθλήματος, με τον επαναληπτικό αγώνα να διεξάγεται την επόμενη Τετάρτη στην Αθήνα.

Η Ελευθερία Μοσχάτου κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με τις πρωταγωνίστριες να είναι οι Ζετς και Μπικλ. Παρόλο που η Κλουζ προηγήθηκε με 41-40 στο 28ο λεπτό, ένα σερί 6-0 της Ελευθερίας Μοσχάτου έφερε το σκορ στο 46-40 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ελευθερία Μοσχάτου κράτησε τον έλεγχο του αγώνα και η Κλουζ αδυνατούσε να βρει λύσεις. Οι δικές μας παίκτριες, ειδικά η Κάισερ, οδήγησαν το σκορ σε +18, αποφασιστικότατο πλεονέκτημα για να κλείσει το παιχνίδι ουσιαστικά πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 41-46, 47-62

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Μπικλ 8, Κάισερ 10, Νάτσκου, Πάνγκαλος 5(1), Ζετς 22(3), Σπαθάρου 9(3), Ταμπάκου, Τούρουντιτς 8