Η Μπρίστολ Σίτι απέκλεισε τη Γουέστ Χαμ από το Κύπελλο!

Ένα λάθος του Ντίνου Μαυροπάνου και η επιδεξιότητα του Τόμι Κόνγουεϊ, χάρισαν στη Μπρίστολ Σίτι το προβάδισμα από το 3ο λεπτό με το 1-0 κατά της Γουέστ Χαμ. Η Μπρίστολ έπρεπε να υπερασπιστεί αυτήν την προαγωγή με νύχια και με δόντια και να υιοθετήσει μια στρατηγική που θα της επέτρεπε να πανηγυρίσει τη μεγάλη πρόκριση! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες δεν έδειξε πανικό, προσπάθησε να διατηρήσει το σχέδιό της από την αρχή, παρά το γκολ που δέχτηκε. Ωστόσο, στο 54ο λεπτό ο Μπενραχμά αποβλήθηκε για άσχημη αντίδραση μετά από φάουλ και η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη. Τελικά, η Γουέστ Χαμ αποχαιρέτησε το τουρνουά για φέτος!

Το παιχνίδι της Μπόλτον με τη Λούτον ήταν ίσως το πιο εντυπωσιακό της βραδιάς! Γκολ από τις δύο πλευρές, δοκάρια για και τις δύο ομάδες με εντυπωσιακές προσπάθειες, ειδικά για τη Μπόλτον με τον Αντεμπογιέχο που προσπάθησε να σκοράρει από το κέντρο του γηπέδου! Οι νεοφώτιστοι στην Premier League άρχισαν να προηγούνται με τον Τσαρλς στο 11ο λεπτό, αλλά η Λούτον απάντησε με τον Τσονγκ στο 15ο, έχοντας και δοκάρι με τον Κλαρκ και τελικά προηγήθηκαν με 2-1 με τον Ογκμπένε στο 57ο λεπτό. Η Μπόλτον ήταν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο τέλος, αλλά το γκολ του Τσαρλς δεν μέτρησε ποτέ, με το σημαιάκι του επόπτη να ανοίγεται.

Η Χαλ άλλαξε τη σύνθεσή της με 11 παίκτες που δεν αγωνίστηκαν κόντρα στη Νόριτς την περασμένη Παρασκευή και παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να νικήσει τη Μπέρμιγχαμ. Οι “τίγρεις” προηγήθηκαν με ένα δυνατό σουτ του Λοκίλο στο 14ο λεπτό, αλλά η Μπέρμιγχαμ ισοφάρισε στο 66′, αναζωογονώντας τις ελπίδες της για πρόκριση. Τελικά, οι οικοδεσπότες κράτησαν το καλύτερο για το τέλος, καθώς ο Μιγιόσι στο 90′ + 4′ απογείωσε την ομάδα του με το 2-1, χαρίζοντας τη “βελτίωση” στην ομάδα του!

Η Νιούπορτ Κάουντι κατάφερε να κερδίσει το ματς με την Ίστλι με 3-1 για να αντιμετωπίσει πλέον τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον επόμενο γύρο. Η πρόκριση εξασφαλίστηκε με τα γκολ των Γουάιλντινγκ (3′), Κλαρκ (60′) και Έβανς (79′), με την Ομάδα της National League να αγωνίζεται αξιοπρεπώς μέχρι τελικά να ισοφαρίσει στο 48ο λεπτό με τον ΜακΚάλουμ.