Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπρίστολ Σίτι 5-3 πεν. (1-1 κ.δ): Πρόκριση στους «16» του FA Cup μέσω… πέναλτι

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα προημιτελικά του FA Cup, αφού επικράτησε της Μπίστολ Σίτι με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά από έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1 σε κανονικό χρόνο και παράταση.

Τα γκολ έγιναν όλα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, μετά από αυτό ακολούθησε μια συνεχής αλληλουχία αποτυχημένων επιθέσεων από τις δύο ομάδες και τελικά το παιχνίδι οδήγησε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Νότιγχαμ εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά, με τη Νότιγχαμ να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Ντιβόκ Οριγκί. Η απάντηση της Μπρίστολ ήρθε στο 14ο λεπτό με τον Τζέισον Νάιτ που ισοφάρισε το ματς. Η συνέχεια του αγώνα είχε ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, αλλά κανείς δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες αλλά και πάλι δεν άλλαξε το σκορ, που οδήγησε τελικά στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Νότιγχαμ εξασφάλισε τη νίκη με 5 εύστοχα πέναλτι απέναντι σε 2 της Μπρίστολ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.