Η Μπράιτον καταφέρνει να κατακτήσει την πρώτη θέση στο Europa League, ξεπερνώντας τη Μαρσέιγ και παίρνοντας το μυθικό «πρώτα – κινί»! Η Γουέστ Χαμ επίσης καταφέρνει να φτάσει στην κορυφή! (vids)

Τα δεδομένα ήταν εξαιρετικά απλά πριν από την έναρξη του παιχνιδιού της Μπράιτον με τη Μαρσέιγ. Αν οι “γλάροι” επικρατούσαν των Γάλλων και πανηγύριζαν μια νίκη μέσα στην έδρα τους, θα κατέληγαν στην 1η θέση για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Ευρώπη, προκρινόμενοι στη φάση των “16” του Europa League.

Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι θα βρισκόταν στην 2η θέση, μετά το “διπλό” επί της ΑΕΚ στην Αθήνα, χωρίς την επιπλέον τιμή της πρώτης πρόκρισης συνδυασμένη με την πρωτιά. Τελικά, η Μπράιτον επιβεβαίωσε τις προσδοκίες με ένα τεράστιο γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 88ο λεπτό του παιχνιδιού! Αλλά πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο;

Ο Κλος είχε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους για την ομάδα του πρώην προπονητή του ΟΦΗ, με μια σουτάρα που χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ανάλογο σκηνικό εκτυλίχθηκε με τον Χαρίτ που βρήκε την αριστερή δοκό του Μπαρτ Βερμπρούγκεν στη μία ώρα του παιχνιδιού.

Η Μπράιτον πάλευε, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, κατέχοντας το 60% της κατοχής και τεσσάρις ευκαιρίες εντός της περιοχής μέχρι το 70΄.

Το σκορ παρέμενε ίδιο μέχρι το τέλος, αλλά ο Ζοάο Πέδρο αποφάσισε να γίνει ο ήρωας της ομάδας του με ένα απίθανο γκολ στην τελική φάση του παιχνιδιού, χαρίζοντας την πρώτη θέση στην ομάδα!

Την ίδια στιγμή, η Γουέστ Χαμ, που είναι στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό, κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη θέση μετά από νίκη επί της Φράιμπουργκ με 2-0.

Οι “μασχάληδες” άντεξαν μετά τα πέντε γκολ που δέχτηκαν από τη Φούλαμ στην Premier League, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να ξεκινάει βασικός και να είναι εξαιρετικός, φτάνοντας στους 15 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Κούντους στο 14ο λεπτό και ο Άλβαρες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απείχαν από το σκορ ιδιαίτερα, ενώ οι γηπεδούχοι επικράτησαν και συνέχισαν στους “16” του θεσμού, έχοντας χάσει μόνο στον Πειραιά από τους “ερυθρόλευκους” με 2-1!