Η απίθανη Τζιρόνα κατακτάει τη Μπαρτσελόνα με 4-2 και αρνείται να χάσει την κορυφή!

Το όνειρο συνεχίζεται για την απίθανη Τζιρόνα στη La Liga, καθώς ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη επί της Μπαρτσελόνας 4-2. Η ομάδα αποδεικνύει ότι μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο μέχρι το τέλος!

Οι «μπλαουγκράνα» μένουν πίσω με διαφορά 7 βαθμών από την πρώτη θέση και την σημερινή τους αντίπαλο. Η Τζιρόνα επιτυγχάνει την πρώτη της νίκη στην έδρα της Μπαρτσελόνας, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα προς όλους!

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός, με την Μπαρτσελόνα να έχει μια πρώτη καλή ευκαιρία στο 3’. Ο Γκιντογκάν μπήκε στην περιοχή, πέρασε δυο παίκτες της Τζιρόνα, αλλά μπλοκάρισε η άμυνα των φιλοξενούμενων την προσπάθειά του. Μετά από αυτήν τη φάση, η Τζιρόνα πραγματοποίησε ένα τέλειο στριμώξιμο και ανοίγει το σκορ στο 12’ με τον Ντόβμπικ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πένια για το 1-0!

Αυτό το γκολ δεν αποδυνάμωσε καθόλου τους «μπλαουγκράνα», που κατείχαν την κατοχή και πίεζαν συνεχώς την εστία του Γκασανίγκα. Στο 19’, ο Λεβαντόφσκι αντέδρασε στον αέρα και ισοφάρισε για τη Μπαρτσελόνα σε 1-1! Ο αγώνας εξελίχθηκε με την ομάδα του Τσάβι να έχει τον έλεγχο, αλλά η Τζιρόνα να αποδεικνύεται εξαιρετικά επικίνδυνη στην επίθεση. Στο 39’, η ομάδα των φιλοξενούμενων δημιούργησε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μιγκέλ να στέλνει μια σουτ στην περιοχή, διακρίνοντας περαστικά την μπάλα έξω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μιγκέλ εκδικείται και με ένα εκπληκτικό σουτ από τα όρια της περιοχής και πέρασε δυο τρεις παίκτες της Μπαρτσελόνα, κερδίζοντας τον Πένια για το 2-1!

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε με ακατάπαυστο ρυθμό την πίεσή της για το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκιντογκάν ήταν ο επικεφαλής των επιθέσεων των γηπεδούχων, αλλά ο Γκασανίγκα απέτρεπε συνεχώς τα φινιρίσματά του!

Ο Τσάβι έκανε αλλαγές για να ενισχύσει την ομάδα του, αλλά η Τζιρόνα συνέχισε να πιέζει στο γήπεδο και φαιρόταν υπεράνω στην Μπαρτσελόνα! Μετά από την αλλαγή στο 78’, ο Βάλερι σημείωσε το 3-1 στο 81’, σοκάροντας όλους στο Μονζουίκ.

Η Μπαρτσελόνα όμως δεν τα παράτησε και στις καθυστερήσεις ανανέωσε την πίεση, με τον Γκιντογκάν να μειώνει σε 3-2 στο 90+1’, ανάβοντας φωτιές! Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν μια μοναδική ευκαιρία για ισοφάριση, όταν ο Γιαμάλ έκανε την πάσα, αλλά ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση. Η Τζιρόνα δεν είχε ακόμα πει την τελευταία της λέξη και ο Στουάνι καταληκτικά σφράγισε το τελικό 4-2 στο 90+5’!