Η ΑΕΚ κυριάρχησε επί του ΠΑΟΚ και προηγείται στη σειρά

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 31-23 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό γήπεδο του Καματερού, στον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier. Με αυτή τη νίκη προηγείται 1-0 στη σειρά και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να πάρει την πρόκριση στους τελικούς. Η ρεβάνς ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει στις 18 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ισόπαλη με 4-4, αλλά η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 8-6. Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να βρει λύσεις και η ΑΕΚ ανέβασε το σκορ σε 10-7 και 11-9. Με σερί 5-0, κατάφερε να φτάσει στο 16-11 και να «σφραγίσει» το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά της με καλή άμυνα, φτάνοντας σε προβάδισμα 4 ή 5 γκολ.

Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις και η ΑΕΚ κατέληξε με διαφορά 8 τερμάτων. Το σκορ της αναμέτρησης εξελίχθηκε ως εξής:

Περίοδοι: 3-2, 4-4, 8-6, 10-7, 14-9, 16-11 (ημίχρονο), 18-14, 20-15, 22-18, 25-20, 27-22, 31-23