«Έπνιξε» τη λιετκαμπέλις και έμεινε…ζωντανός ο Άρης!

Ο Άρης επέστρεψε! Με εξαιρετική άμυνα και με τους αποφασιστικούς παίκτες Τολιόπουλο και Χάρελ στα τελευταία λεπτά, οι «κίτρινοι» κέρδισαν 69-60 τη Λιετκαμπέλις, βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών στο Eurocup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στο -10 της ήττας στον πρώτο γύρο, αλλά ανέβηκε στο 4-7 στον δεύτερο όμιλο, ενώ οι Λιθουανοί υποχώρησαν σε αυτό το ρεκόρ. Κορυφαίος για τον Άρη υπήρξε ο Χάρελ με 18 πόντους και 5 κλεψίματα, ενώ ο Τολιόπουλος σημείωσε άλλους 16 πόντους. Καλή εμφάνιση από τον Γκάλινατ με 13π. και τον Ντε Σόουζα με 8π. και 8 ριμπάουντ. Από τη Λιετκαμπέλις, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιρβίντις με 16 πόντους.

Το ματς: Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή, με τον Άρη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (13-11) κυρίως χάρη στον Γκάλινατ. Με σερί 6-0 μπήκε η ομάδα του Καστρίτη στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +8 (24-16), κρατώντας την άμυνά του και αυξάνοντας τη διαφορά ακόμη και στο +12 (35-23), στο 19’. Το μόνο που άλλαξε στον εναπομείναντα χρόνο ήταν μία βολή του Βάρνας που διαμόρφωσε το 35-24 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Άρης-Λιετκαμπέλις

Το κακό ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκε η Λιετκαμπέλις, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-10 (37-34), στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ανταπέδωσαν και με τον Ντε Σόουζα κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +3 (47-44).

Ο Άρης άντεξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με το τελικό σκορ 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60