«Εκτέλεσε» το Περιστέρι bwin και ανέβηκε στην τετράδα ο Άρης!

<strongΜε μια επίδοση 13/26 τριπόντων και με τον Γκάλινατ να έχει ηγετικό ρόλο, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 81-73 επί του Περιστέρι bwin, σκαρφαλώντας στην 4η θέση της Stoiximan Basket League με ρεκόρ 6-4, εξασφαλίζοντας τη θέση του στο Final 8 του Κυπέλλου.

Αντίθετα, το Περιστέρι bwin υποχώρησε στο 5-5 και τώρα ανησυχεί για τη συμμετοχή του στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ο Γκάλινατ σημείωσε 18 πόντους, όλους από τρίποντα, έχοντας ευστοχία 6/11 τρίποντα, 0/3 δίποντα και 0/2 βολές.

Από την πλευρά του Βασίλη Σπανούλη, η καλύτερη εμφάνιση ανήκε στον Τζο Ράνγκλαντ με 19 πόντους και 10 ασίστ.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι κινήθηκε σε ισορροπημένο επίπεδο τα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Άρη να έχει μια ελάχιστη διαφορά (11-10). Ωστόσο, από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι καθορίστηκαν και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα +6 (18-12).

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν ενισχυμένοι με Ντε Σόουζα και Μποχωρίδη, φτάνοντας το προβάδισμα σε +13 (29-16) στο 13’. Ωστόσο, το Περιστέρι bwin απάντησε με Γουίλιαμς και Χουγκάζ, κάνοντας σερί 10-0 (29-26) μέχρι το 17’. Ο Άρης αντέδρασε με τον Τολιόπουλο και με ενισχυμένη άμυνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα +7 (37-30).

Άρης-Περιστέρι bwin 81-73

Οι πόντοι του Μπλούμπεργκς στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αύξησαν το προβάδισμα του Άρη σε +12 (45-33) στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με σερί 6-0 (45-39), αλλά οι Γκάλινατ και Καρ διατήρησαν το προβάδισμα στο +13 (52-39) στο 26’. Ο Χάρελ ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους, καταλήγοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα +13 (59-46).

Ο Άρης ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο του Γκάλινατ, φτάνοντας το προβάδισμα σε +16 (62-46), ενώ στη συνέχεια οι Μπάνκστον και Τολιόπουλος έκαναν τη διαφορά +18 (74-56) στο 34’. Το Περιστέρι bwin προσπάθησε να αντιδράσει με κορυφαίο τον Ράγκλαντ, μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιους πόντους και πλησιάζοντας στο -6 (79-73) στο 39’. Παρόλα αυτά, με δύο ευστοχίες βολών από τον Τολιόπουλο, ο Άρης πήρε τη νίκη με το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73