Παράδοξο σφάλμα: Επιχείρησαν σφαλερή ανάλυση στο VAR για το 2-2 ανάμεσα στη Βιγιαρεάλ και τη Μπαρτσελόνα!

Σε μια τρομακτική λάθος απόφαση, οι διαιτητές που βρίσκονται στο VAR για τον αγώνα μεταξύ της Βιγιαρεάλ και της Μπαρτσελόνα μπερδεύτηκαν στην ανάλυση των στημένων γραμμών!

Συγκεκριμένα, στο 40ο λεπτό ο Σόρλοθ σκόραρε από κοντά μετά την κεφαλιά του Πεντράθα για το 2-2, ενώ οι Καταλανοί διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Η φάση ελέγχθηκε από τους υπεύθυνους του VAR, οι οποίοι είπαν στον διαιτητή ότι δεν υπήρχε οφσάιντ και αποφάσισαν να μετρήσουν το γκολ. Ωστόσο, οι διαιτητές είχαν τοποθετήσει εντελώς λανθασμένα τις γραμμές!

Στον Σόρλοθ, ο οποίος ήταν ο επιθετικός, είχαν βάλει μπλε γραμμή και την κόκκινη γραμμή του αμυντικού της Μπαρτσελόνα. Η εξέταση των φωτογραφιών έδειξε ότι ο σκόρερ ήταν σίγουρα οφσάιντ, αλλά το γκολ μετρήθηκε κανονικά.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά σε τρία παιχνίδια που η Μπαρτσελόνα θίγεται για την διαιτησία, καθώς στην ισοπαλία της πρεμιέρας της (0-0) με την Χετάφε δεν της δόθηκε πέναλτι στις καθυστερήσεις.