ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ: Η Άρσεναλ νίκησε τη Μάντσεστερ Σίτι οκτώ χρόνια μετά! (vid)

Ήταν ένα αληθινό… σκακιστικό παιχνίδι μεταξύ του Μικέλ Αρτέτα και του Πεπ Γκουαρδιόλα, με την Άρσεναλ να πρέπει να διαχειριστεί την απουσία του Μπουκάγιο Σάκα και τη Μάντσεστερ Σίτι να λείπει ο Ρόντρι, ενώ και οι δύο ομάδες ήθελαν να βρουν το πολυπόθητο γκολ χωρίς να αναλαμβάνουν μεγάλα ρίσκα.

Το πρώτο ημίχρονο κυριαρχήθηκε κυρίως από την Μάντσεστερ Σίτι, αλλά χωρίς να έχει μεγάλες ευκαιρίες από το 4ο λεπτό και μετά. Στο 4ο λεπτό, ο Νταβίντ Ράγια έκανε λάθος υπολογισμούς και έτσι η μπάλα που έστειλε ο Γκβάρντιολ προς τα δίχτυα απομακρύνθηκε από τον Ράις, ενώ στην επαναφορά της φάσης ο Άκε από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 13ο λεπτό, ο Ράγια είχε την τύχη με το μέρος του, καθώς η προσπάθεια απομάκρυνσής του κατέληξε στην άκρη των διχτύων, ενώ από το 25ο λεπτό και μετά η Άρσεναλ άρχισε να παίζει καλύτερα.

Ο Ζορζίνιο ισορρόπησε το παιχνίδι μαζί με τον Ντέκλαν Ράις, ο Μαρτίν Έντεγκαρντ ήταν κινητικός και ο αρχηγός της Άρσεναλ θα μπορούσε να είχε πετύχει γκολ και να κερδίσει την αποβολή του Κόβασιτς αν ο VAR τιμωρούσε πιο αυστηρά τον Κροάτη. Ακόμη, ο ίδιος παίκτης στο 35ο λεπτό θα μπορούσε να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά δεν καταλογίστηκε, με τους Λονδρέζους να έχουν πολλές παράπονα από τη διαιτησία.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με 0-0, με την Άρσεναλ να προστατεύεται από τη Μάντσεστερ Σίτι και τους φιλοξενούμενους να αναζητούν απεγνωσμένα τον Ερλίνγκ Χάαλαντ, τον οποίο σταμάτησε εξαιρετικά ο Γουίλιαμ Σαλιμπά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ προσπάθησε με αλλαγές να γίνει πιο απειλητική, κέρδισε δύο κόρνερ και κατάφερε να πιέσει τη Μάντσεστερ Σίτι στην περιοχή της, αλλά η πρώτη σοβαρή απειλή ήρθε στο 57ο λεπτό από τον Χούλιαν Άλβαρες.

Ο χρόνος περνούσε και καμία ομάδα δεν απειλούσε, το ματς συνεχίζονταν να μοιάζει με ένα παιχνίδι σκακιού, αλλά η Άρσεναλ κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης.

Ο Μαρτινέλι είχε τύχη με το μέρος του, καθώς η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Άκε στο 87ο λεπτό και οι Λονδρέζοι γιόρτασαν την πρώτη νίκη τους επί της Μάντσεστερ Σίτι από τον Δεκέμβριο του 2015!