Άνετη νίκη της Μονακό και πρωτιά!

Η Μονακό ξεκίνησε μετά τη νίκη στο ντέρμπι ένα ξεχωριστό παιχνίδι. Στην 8η αγωνιστική του Championnat, οι Μονεγάσκοι νίκησαν εκτός έδρας τη Ρεμς με 3-1. Οι παίκτες του Χίτερ πέτυχαν τον στόχο τους με ευκολία, παρότι το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Ο τελικός νίκησε δυσκολίες μέχρι το 42′ λεπτό, όταν ο Τζεικόμπς άνοιξε το σκορ.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Μονακό έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη. Μετά από το διάλειμμα, ο Μπαλογκάν έκανε το 0-2, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μπεν Γεντερ πέτυχε το 3ο γκολ της ομάδας και το 5ο ατομικό της σεζόν. Ο Τεούμα μείωσε με πέναλτι στο 57′, αλλά δεν άλλαξε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Έτσι, η Μονακό πέτυχε τον στόχο της και συνέχισε την παράδοση των νικών στο γήπεδο της Ρεμς.

Η Νις επίσης πήρε νίκη με 1-0 εκτός έδρας ενάντια στη Μετς. Ο Μπουνταουί σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 14ο λεπτό και η ομάδα συνεχίζει αήττητη στη Ligue 1. Με αυτή τη νίκη, παραμένει μόλις ένα βαθμό πίσω από τη Μονακό.