Ολυμπιακός – Περιστέρι 28-4: Ανατριχιαστική νίκη των Ερυθρόλευκων και εστίαση στην Ευρώπη

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού συνέχισε με επιτυχία το πρωτάθλημά της, επικρατώντας εύκολα με 28-4 επί του ΓΣ Περιστερίου. Με ένα επιθετικό παιχνίδι και αξιοσημείωτη άμυνα, οι Ερυθρόλευκες πραγματοποίησαν τη 13η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι ποδοσφαιρίστριες του Ολυμπιακού επιστράτευσαν δυναμικά στη δράση του πρωταθλήματος μετά από τρίμηνη απραξία και εξισου κυριάρχησαν εναντίον του Περιστερίου. Με τη Σάντα να είναι η κορυφαία σκόρερ με έξι γκολ (πέντε η Ελευθεριάδου), έκαναν μια ακόμη εύκολη νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι τους, κάνοντας το ρεκόρ της 13ης νίκης για φέτος.

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη στρέφει πλέον την προσοχή της στο Champions League, όπου το σαββατοκύριακο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΝΟ Βουλιαγμένης για την 5η αγωνιστική των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στον αγώνα, με τρία συνεχόμενα γκολ από τη Σάντα, προηγούμενη σε 5-0, ενώ η Ξενάκη έκανε το 6-0 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελευθεριάδου σημείωσε τρία γκολ σε 1,5 λεπτό για το 9-1, με την Χριστοδούλου-Άουτ να αυξάνει τη διαφορά σε +10 (11-1) πριν την ανάπαυλα.

Με ένα ακόμη γκολ από την Ελευθεριάδου (3:44) και +11 (12-1) για τον Ολυμπιακό, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με 14-1, με την Χυδηριώτη να σκοράρει στο τέλος (1:39). Στο 4:11 της τρίτης περιόδου, η Χυδηριώτη έκανε το 17-2, ενώ η Σάντα με άλλο ένα γκολ αύξησε τη διαφορά σε +17 (20-3) στο 1:52.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 21-3, ενώ στο 4:54 της τελευταίας περιόδου, η Ελευθεριάδου διευρύνει το προβάδισμα σε +21 (24-3). Τελικό σκορ 28-4 υπέρ του Ολυμπιακού, με γκολ σε “νεκρό” χρόνο (0:01).

Οκτάλεπτα: 6-0, 8-1, 7-2, 6-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 5, Τριχά, Ξενάκη 3, Σιούτη 4, Μ. Πλευρίτου 2, Σάντα 6, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ 3

ΓΣ Περιστερίου (Θεόδωρος Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου, Λαλούση, Γροζοπούλου 1, Αποστολίδου, Κόλλια 1, Πετάση, Μπερίκου, Πέττα, Γκίκα 1, Κάσσαρη 1, Γκοτζιά, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι