Το ανεπιτήδευτο ΗΠΑ-Ιταλία 100-63: Οι Αμερικανοί επανήλθαν και σάρωσαν τους Ιταλούς (φωτογραφίες)

Μετά την ήττα από τη Λιθουανία, η Team USA απέδειξε ότι είναι ακόμα αήττητη, κερδίζοντας άνετα την Ιταλία με 100-63, στον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Την Παρασκευή, οι Αμερικανοί θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό το νικητή του αγώνα Γερμανία-Λετονία, μετά από την αποτυχία του 2014 να φτάσουν στην τετράδα. Το 2019, είχαν αποκλειστεί από τους Γάλλους και είχαν τερματίσει στην έβδομη θέση.

Η ομάδα του Στιβ Κερ εμφάνισε τρομερή άμυνα και έκανε τους Ιταλούς να παλεύουν για να σκοράρουν. Επιπλέον, οι Αμερικανοί ήταν εκπληκτικοί στην επίθεση, κυρίως από το τρίποντο.

Η Ιταλία κράτησε το ματς ζωντανό μέχρι το 8:20, όταν ο Φοντέκιο μείωσε σε 14-20. Από εκεί και πέρα, οι Αμερικανοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα με ένα 21-4 σερί και έφτασαν στο 46-24 στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μπρίντζες ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 11 πόντους και οι Αμερικανοί σκόραραν 37 πόντους με υψηλή παραγωγικότητα.

Τον Φοντέκιο και τον Τονούτ ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για την Ιταλία με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι Ιταλοί θα συνεχίσουν την διοργάνωση με δύο ακόμα αγώνες για τις θέσεις 5-8.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100