Μεξικό-Μαυροβούνιο 71-91: Διαφορά ποιότητας (φωτογραφίες)

Το Μαυροβούνιο παίρνει την πρώτη νίκη του στον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας του Μεξικού με 91-71 στη Μανίλα.

Στον όμιλο με τον οποίο διασταυρώνεται στη δεύτερη φάση η Ελλάδα, το Μαυροβούνιο και το Μεξικό δείχνουν ότι έχουν τις πιο ισχυρές ομάδες για τη δεύτερη θέση, αφού η Λιθουανία θεωρείται το φαβορί του ομίλου. Η Αίγυπτος θεωρείται η αδύναμη ομάδα του ομίλου.

Το Μαυροβούνιο έδειξε πολύ καλή απόδοση σε αυτό το παιχνίδι, ελέγχοντας τις εξελίξεις και χτίζοντας διαφορές στο σκορ με την ποιότητά του. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής για το Μαυροβούνιο, με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 30:34 λεπτά συμμετοχής. Οι Κέντρικ Πέρι και Νίκολα Ιβάνοβιτς επίσης προσέφεραν σημαντική συμβολή με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το Μεξικό μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα μόνο μία φορά στην τρίτη περίοδο, αλλά η αντίδραση του Μαυροβουνίου ήταν ισχυρή και τελικά επικράτησε με μεγάλη διαφορά στο τελικό σκορ.

Για το Μεξικό, ο Πάκο Κρουζ πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο José Ibarra και ο Paul Stoll είχαν αντίστοιχα 13 και 10 πόντους.

Το Μεξικό είχε προβλήματα στην ευστοχία των τριπόντων, έχοντας μόνο 6 επιτυχημένα σουτ από τα 19 προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-48, 58-68, 71-91

Στον άλλο αγώνα του 4ου ομίλου, η Λιθουανία αντιμετωπίζει την Αίγυπτο.