Καναδάς-Γαλλία: Μεγάλη νίκη με 95-65 και εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ (φωτογραφίες)

Ο Καναδάς ξεκίνησε δυναμικά το Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς κατάφερε να επικρατήσει με εντυπωσιακό τρόπο της Γαλλίας με σκορ 95-65, στην Τζακάρτα της Ινδονησίας.

Οι Καναδοί, με επικεφαλής τον Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ και με την παρουσία πολλών παίκτες από το ΝΒΑ, δεν άφησαν περιθώρια στην Γαλλία σε καμία φάση του αγώνα, ειδικά στην άμυνα και στο ριμπάουντ. Με αυτήν την νίκη, έδειξαν ότι ανήκουν στις ομάδες που θα διεκδικήσουν ένα μετάλλιο στη διοργάνωση.

Από την πλευρά της, η Γαλλία παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο, χωρίς αποτελεσματικότητα στην επίθεση και χωρίς αγωνιστικό πνεύμα στο δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά από το 43-40 του ημιχρόνου και μετά, ο Καναδάς ήταν αδιανόητος και κατέκτησε τη νίκη.

Η ομάδα του προπονητή Ζόρντι Φερνάντεζ πραγματοποίησε εντυπωσιακές επιμέρους εμφανίσεις, με 29-22, 25-8 και 27-17 σε κάθε περίοδο του αγώνα.

Οι Καναδοί είχαν 15 επιθετικά ριμπάουντ περισσότερα από την Γαλλία, καθώς και επτά λιγότερα λάθη.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση από πλευράς του Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 27 λεπτά ήταν από τις πιο εντυπωσιακές του αγώνες.

Επίσης, οι Κέλι Ολίνικ (18π.), Ντίλον Μπρουκς (12π.), Νίκεϊλ Αλεξάντερ Γουόκερ (12π.), ο οποίος είναι ξάδελφος του Σάι, ήταν πρωταγωνιστές της ομάδας.

Αντίθετα, ο Αρ Τζέι Μπάρετ δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, έχοντας 1/10 σουτ (1/7 τρίποντα), παρόλο που είναι ένα από τα βασικά “όπλα” της ομάδας. Από την πλευρά της Γαλλίας, μόνο ο Εβάν Φουρνιέ (21π.) απασχόλησε την άμυνα των Καναδών, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο. Ο Ματίας Λεσόρ πραγματοποίησε επίσης θετική εμφάνιση, με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε.

Συνολικά, ο προσωρινός σκόρερ της Γαλλίας ήταν ο Ντε Κολό με 12 πόντους. Οι παίκτες Μουστάφα Φαλ και Σιλβέιν Φρανσίσκο είχαν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.

Στον ίδιο όμιλο με τις δύο ομάδες βρίσκονται επίσης η Λετονία και ο Λίβανος. Αν και η Γαλλία έχει προφανώς το προβάδισμα για την 2η θέση που οδηγεί στους “16”, η παρουσίασή της στους επόμενους αγώνες θα παίξει καθοριστικό ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 43-40, 68-48, 95-65