ΗΠΑ-Ιορδανία: Μια εύκολη προπόνηση για τα πιο απαιτητικά παιχνίδια

Η εθνική ομάδα των ΗΠΑ συνεχίζει την προετοιμασία της για τα πιο ανταγωνιστικά παιχνίδια που θα ακολουθήσουν, κερδίζοντας την Ιορδανία με 110-62 στη Μανίλα. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Στιβ Κερ ολοκληρώνει την πρώτη φάση του τουρνουά με ρεκόρ 3-0.

Στην επόμενη φάση, θα αναμετρηθούν με το Μαυροβούνιο και τη Λιθουανία στον νέο όμιλό τους, καθώς ετοιμάζονται για τα προημιτελικά.

Οι ΗΠΑ δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην Ιορδανία, αν και σε ορισμένες στιγμές φάνηκαν λίγο ατόφιοι. Παρόλα αυτά, οι περισσότεροι παίκτες τους προσπάθησαν να προσφέρουν θέαμα στο κοινό των Φιλιππίνων.

Αξίζει να αναφερθούν οι εξαιρετικές εμφανίσεις των Άντονι Έντουαρντς, Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ και Μπόμπι Πόρτις, οι οποίοι συνέβαλαν στην εύκολη νίκη της ομάδας. Ο Έντουαρντς πέτυχε 13 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα και προσέφερε εντυπωσιακές επιδόσεις και στα άλλα στατιστικά στοιχεία.

Οι ΗΠΑ κυριάρχησαν σε όλα τα δεκάλεπτα του αγώνα, με καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και μικρή πτώση στο δεύτερο. Το Α’ δεκάλεπτο έληξε με 31-12 υπέρ των ΗΠΑ, ενώ το Α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αμερικανοί παίκτες δεν ήταν τόσο ακριβείς στα σουτ, αλλά παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να οδηγήσουν την ομάδα στη νίκη.

Η Ιορδανία διατηρούσε υψηλό τον μέσο όρο πόντων του Τζέφερσον, που ήρθε στα 31, ενώ ο Αμερικανός Δουβερίογλου συνέβαλε με 9 πόντους.

Συνολικά, οι ΗΠΑ είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Ιορδανία, προετοιμαζόμενοι για τα πιο δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 31-12, 62-33, 87-49, 110-62.