Γερμανία 111-113 ΗΠΑ: Ο Όμπστ και η ομάδα τους στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η Γερμανία νίκησε την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών (113-111) με μια εκπληκτική εμφάνιση από τον Αντρέας Όμπστ και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών!

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, με τους Όμπστ, Φραντς Βάγκνερ και Τάις να ξεχωρίζουν και τον Ντένις Σρέντερ να είναι επίσης σημαντικός και εκεί που πρέπει στις δύσκολες στιγμές.

Ο Αντρέας Όμπστ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση με 24 πόντους, ενώ ο Ντάνιελ Τάις ήταν εξαιρετικός και κυρίαρχε στην ομάδα της Γερμανίας.

Η ομάδα των ΗΠΑ θα παίξει πλέον για το χάλκινο μετάλλιο, τέσσερα χρόνια μετά την 7η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Οι Άντονι Έντουαρντς και Όστιν Ριβς πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Η Γερμανία ξεκίνησε πολύ δυνατά (9-14 στο 4ο λεπτό). Οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο 5λεπτο και ο πρώτος γύρος ολοκληρώθηκε με 31-33.

Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου και η ομάδα των ΗΠΑ προηγήθηκε με τους Ριβς-Έντουαρντς να σκοράρουν (45-41 στο 14ο λεπτό). Και οι δύο ομάδες έβαλαν πολλά τρίποντα (60-59 στο 20′) και το σκορ φτάσει σε ασύλληπτα ύψη, κάνοντάς το το υψηλότερο στην ιστορία του τουρνουά.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 76-68 στο 25ο λεπτό με ένα τρίποντο του Σρέντερ. Οι Αμερικανοί πλησίασαν σε ασφαλή απόσταση (80-89 στο 28ο λεπτό) με τον Ομπστ να είναι εξαιρετικός, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με διαφορά 10 πόντων (84-94 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο, οι Αμερικανοί πλησίασαν (103-106 στο 37ο λεπτό) με τον Έντουαρντς να σκοράρει 23 πόντους. Ο Ριβς με ελεύθερες βολές μείωσε σε 107-108, αλλά οι Όμπστ και Σρούντερ απάντησαν με ένα τρίποντο και ένα δίποντο αντίστοιχα, κάνοντας το 107-113. Ένα κάρφωμα του Ριβς και ένα λάθος των Γερμανών έδωσαν μια ευκαιρία στις Ηνωμένες Πολιτείες, με τη διαφορά να είναι στους 4 πόντους (109-113) και τον χρόνο να απομένει 33,3″. Ωστόσο, ο Έντουαρντς έκανε ένα λάθος πάσα στον Τζάκσον και η Γερμανία πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της, πλησιάζοντας έτσι στο χρυσό μετάλλιο.

Οι διαιτητές: Κόντε, Κρέγιτς, Σάλινς.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113.