Ο Παναιτωλικός επικράτησε της Κηφισιάς και παρέμεινε στην κορυφή!

Στρατηγική:

Ο Παναιτωλικός επέλεξε σύστημα 4-3-3, με τον Αναγνωστόπουλο στα δίχτυα, τον Κλωναρίδη και τον Μιλίτσεβιτς ως μπακ-χαφ, τους Τσάπαν και Βαφέα στο κέντρο της άμυνας, τον Σναϊντερλάν στον ρόλο του «6», και τους Σολόα και Τσανάτζια πιο μπροστά. Στην επίθεση είχαμε τον Οζέγκοβιτς. Από την άλλη, η Κηφισιά υποστήριζε σύστημα 3-5-2, με τον Τσάβες στα δίχτυα, τους Μαλή, Οικονόμου και Ταμπίτζε στην άμυνα, τους Μαυρίας και Τορεχόν στα άκρα, και τους Χουάνπι, Πέρες και Λιάβας στο κέντρο, με τους Ντίας και Λομόνακο στην επίθεση.

Κηφισιά-Παναιτωλικός

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν προσεκτικές στην αρχή του παιχνιδιού λόγω της σπουδαιότητας του αγώνα, με τα πρώτα λεπτά να περνούν ήρεμα. Η πρώτη σημαντική φάση ήρθε στο 9ο λεπτό, με τον Τσανάτζια να ασιστάρει τον Σάντος, αλλά η ευκαιρία να χάνεται. Ο Παναιτωλικός αργότερα άρχισε να ενεργοποιείται, με τον Λομόνακο να πετυχαίνει το γκολ στο 70’, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Κηφισιά προσπάθησε να ανταποκριθεί στο 77’, αλλά οι επιθέσεις της δεν κατέληξαν σε γκολ. Το παιχνίδι έληξε με το 0-1 υπέρ του Παναιτωλικού.

Οι ενδεκάδες:

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (81’ Νίνης), Σολόα, Σναϊντερλάν, Τσανάτζια, Κλωναρίδης (46’ Παπασάββας – Τετέι 82’), Μιλίτσεβιτς, Μπιφουμά (81’ Μενέντες), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι (84’ Χατζηθεοδωρίδης), Λομόνακο (84΄Ντουάρτε), Σέρχιο Ντίας (61’ Πέδρο).

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος

Βοηθοί: Ψαρρής, Κούλα

4ος: Βάτσιος

VAR: Άλαρντ, Μπούξμπαουμ