Νέες Προστακτικές: Πρώτη επιτυχία για τον Προμηθέα με 74-65 κόντρα στον Μίλωνα

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε την πρώτη του νίκη στο Νέες Προστακτικές με σκορ 74-65 επί του Μίλωνα στην τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης στο ΚΓ Ζωφριάς.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο ματς μετά από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το 18-18 στην 11η λεπτά μετατράπηκε σε 24-25 στην 13η λεπτά45 δευτερόλεπτα από τα χέρια του Γκίνου, αλλά ένα σερί 9-0 από τον Προμηθέα οδήγησε στο 33-25 στην 16η λεπτά20 με το τρίποντο του Δένδη.

Ο Σοϊλεμετζίδης βοήθησε να διατηρηθεί μια απόσταση κοντά στους εννέα πόντους (38-31, 22′) με τον Μίλωνα να προσπαθεί να επιστρέψει και τον Παπαδάτο να μειώνει (39-26, 23′). Οι Νεοσμυρνιώτες όμως δεν είχαν αρκετή αντοχή στην αντεπίθεσή τους, με τους γηπεδούχους να φτάνουν και πάλι στο +9 (48-39, 26′).

Ο Παγώνης ήταν εκεί για να επαναφέρει την ισορροπία (55-51, 31′) με τον Προμηθέα να απαντά και να δίνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (64-53, 33’45”) με τον Νίκο Παπαλεξανδράκη. Οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με το τελικό σκορ 74-65.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Σπυρόπουλος, Γαραζιώτης

Δεκάλεπτα: 18-15, 37-29, 55-48, 74-65

Προμηθέας Π. (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης, Σοϊλεμετζίδης 24 (2), Μικές 4, Ξένος, Στέβοβιτς 9 (1), Βασιλείου, Πρέκας 23 (1), Δένδης 12 (2), Χριστοδουλόπουλος, Παπαλεξανδράκης 2

Μίλων (Παπαδάτος): Μαραμενίδης, Παυλόπουλος 6 (1), Μπεζαντάκος, Γεωργίζας Φ. 7, Παπαδάτος 13, Γεωργίζας Ν., Λειβαδάς 2, Γκίνος 9 (1), Μαρσέλος 2, Καλαμπόγιας 7, Κουμπούρος, Παγώνης 19 (1)