“Νικήθηκαν με 100-98 οι Νικς εναντίον των Χιτ με εκπληκτικό 40-ποντο αγώνα από τον Booker”

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε με λίγα σημεία, οι Νιου Γιορκ Νικς κατάφεραν να κερδίσουν τους Μαϊάμι Χιτ με 100-98, παραμένοντας στη μάχη του In-Season Tournament. Αυτό ενώ οι Φίνιξ Σανς επικράτησαν με 3-1 και περιμένουν τη συνέχεια των αγώνων.

Οι Νικς κατάφεραν να κάνουν 13-2 βαθμολογία τα τελευταία 3,5 λεπτά του παιχνιδιού έναντι των Χιτ και από το εις βάρος τους 87-96 κατάφεραν να νικήσουν με 100-98. Αυτή η νίκη βελτίωσε το ρεκόρ των Νιου Γιορκ στον όμιλο του In-Season σε 2-1, όπως και των Χιτ, ενώ οι Μιλγουόκι Μπακς βρίσκονται στην κορυφή με 3-0.

Οι Χιτ είχαν 3/18 σουτ στην τελευταία περίοδο, μεταξύ των οποίων και το άστοχο τρίποντο του Μπάτλερ στο φινάλε του παιχνιδιού.

Στην επόμενη αγωνιστική του ομίλου, οι Χιτ θα αντιμετωπίσουν τους Μιλγουόκι και οι Νικς τους Σάρλοτ.

Οι κορυφαίοι σκόρερ για τους Νικς ήταν οι Μπράνσον (24π.), Κουίκλι (20π.), Μπάρετ (18π.), ενώ για τους Χιτ ήταν οι Μπάτλερ (23π.), Αντεμπάγιο (21π.).

Τα αποτελέσματα ανά περίοδο: 25-28, 51-50, 71-87, 100-98

Δείτε το σερί 13-2 των Νικς στο τέλος του αγώνα:

Στον αγώνα των Σανς εναντίον των Γκρίζλις, ο Ντέβιν Μπούκερ κατάφερε να σημειώσει 40 πόντους, βάζοντας ρεκόρ της σεζόν. Η ομάδα των Σανς επικράτησε με 110-89, ενώ απουσίαζε από τον αγώνα ο Κέβιν Ντουράντ λόγω ενοχλήσεων.

Από την επιστροφή του από τον τραυματισμό, ο Μπούκερ έχει οδηγήσει την ομάδα του Φίνιξ σε 6 συνεχόμενες νίκες, φτάνοντας στο 3-1 στον όμιλο του In-Season. Οι Λέικερς έχουν ήδη προκριθεί ως πρώτοι με 4-0 σε αυτή τη φάση του τουρνουά.

Παρ’όλα αυτά, οι Σανς έχουν ακόμη ελπίδες, καθώς η ομάδα έχει το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση, κατατάσσοντας ως επαλληλούμενη ομάδα.

Ο Ισπανός Σάντι Αλντάμα ήταν ο κορυφαίος σκόρερ για το Μέμφις με 21 πόντους, ενώ ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε 17.

Τα αποτελέσματα ανά περίοδο: 27-29, 49-62, 73-81, 89-110