Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-86: Ήττα στην παράταση, μεγάλη προσπάθεια των Μήτογλου-Βιλντόσα

Στην παράταση, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 86-81 (κανονική διάρκεια 72-72), στην 4η αγωνιστική της Euroleague. Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε εξαιρετική εμφάνιση, όπως και ο Λούκα Βιλντόσα, αλλά η άμυνα και το ριμπάουντ των Παναθηναϊκού στην κανονική διάρκεια εμπόδισαν την ελληνική ομάδα από το να κερδίσει τον αγώνα.

Οι “πράσινοι” έχουν πλέον 1 νίκη και 3 ήττες, μεταβάλλοντας δυσκολότερα την κατάστασή τους στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι συμπεριλάμβανε επίσης και την αποβολή του Εργκίν Αταμάν από τον πάγκο. Ο Τούρκος προπονητής είχε έντονη αντίδραση για μία φάση με την οποία φαινόταν να έχει δίκιο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και το -15 (24-39, στο ημίχρονο), αντέδρασε με τον Ντίνο Μήτογλου να πραγματοποιεί σπουδαία καλάθια και τον Λούκα Βιλντόσα να ακολουθεί, δείχνοντας ότι επιστρέφει σε καλή κατάσταση. Οι Παναθηναϊκός πλησίασε στο σκορ (47-52, στο 28:40′) με τον Μάριος Γκριγκόνις να πετυχαίνει ένα τρίποντο. Η Μακάμπι, με τους Κόλσον, Νίμπο και Lorenzo Brown, βρήκε τον τρόπο να αυξήσει τη διαφορά (49-57, στο 30′).

Ο Βιλντόσα ξεσήκωσε το κοινό με τέσσερα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και, με πολύ καλάθια από Γκριγκόνις, Σλούκα και Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει αρχικά τον Μήτογλου (67-66, στο 36:20′) και στη συνέχεια τον Βιλντόσα (70-68, στο 38′). Ο Μήτογλου, με 1/2 βολές, έδινε προβάδισμα 2 πόντων (72-70) στον Παναθηναϊκό, στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας.

Ο Σόρκιν κέρδισε φάουλ στα 5.8 δευτερόλεπτα και αστόχησε στην πρώτη βολή, αλλά ο Μήτογλου πήδηξε στον αέρα και ο Νίμπο εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, στέλνοντας το ματς στην παράταση (72-72).

Στον επιπλέον χρόνο, η Μακάμπι είχε περισσότερες λύσεις, με τους Νίμπο και Brown να σκοράρουν συνεχώς και να οδηγούν την ομάδα τους σε μια νίκη με 86-81. Λίγο πριν το τέλος, και με το σκορ 79-82, ο Κώστας Σλούκα κέρδισε φάουλ για τρεις βολές. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη και ευστόχησε στην τρίτη (81-82). Στη συνέχεια, ο Brown πήγε στις βολές και με δύο ευστοχίες έκλεισε το ματς, καθώς στην τελευταία επίθεση το λάθος από τον Βιλντόσα κόστισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολιτς, Πιράντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κανονική διάρκεια), 81-86 (παράταση).