Οικονομική νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης έναντι της Μονακό με 91-73, με εξαιρετική εμφάνιση του Μούσα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε τον αήττητο πορεία της στη Euroleague επικρατώντας με 91-73 επί της Μονακό στην 9η αγωνιστική της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Μαδρίτης παρουσιάζει ρεκόρ 9-0, ενώ η Μονακό έχει πλέον ρεκόρ 5-4.

Εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή του ματς, οι παίκτες του Τσους Ματέο επέδειξαν πλήρη έλεγχο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με τον Φακούντο Καμπάτσο να ηγείται δημιουργικά, η ομάδα πέτυχε συνολικά ένα σημαντικό πλεονέκτημα από το πρώτο 10-λεπτο (30-20). Η Μονακό είδε τον Μάικ Τζέιμς να περιορίζεται σημαντικά και να χάνει έδαφος μεγάλης αξίας (53-39 στο ημίχρονο). Την ίδια στιγμή οι παίκτες της Ρεάλ σημείωναν εύκολα πόντους από το τρίποντο με τους Ταβάρες και Πουαριέ, και από τον Γιουλ.

Η ένταση στην άμυνα διατηρήθηκε αμείωτη από την Ρεάλ, με αποτέλεσμα να φθάσει στο 80-50 (στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε συνήθη διαδικασία.

Η ομάδα του Τσους Ματέο ολοκλήρωσε τον αγώνα με αποκλειστικά 18 επιτυχημένα δίποντα σε 21 προσπάθειες (ποσοστό 85,7%)! Ο Ντζάναν Μούσα ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 21 πόντους (3/6 τρίποντα) και 5 ασίστ, ενώ ακολούθησαν ο Σέρχιο Γιουλ με 14 πόντους και ο Βενσάν Πουαριέ με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ (double-double). Επιπλέον, ο Έντι Ταβάρες σημείωσε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο άλλαξε τον αγώνα με 12 πόντους και 5 ασίστ.

Από την Μονακό, ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας έκανε 14 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς 13 πόντους με 4/13 σουτ εντός πεδιάς (1/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα).

Διαιτητές: Γιαβόρ, Σίλβα, Τσαρούχα.

Δεκάλεπτα: 30-20, 53-39, 80-50, 91-73.