Μονακό-Σεν Κεντέν 77-75: Ο Τζέιμς σώθηκε στο τέλος!

Παρά τις κόκκινες φατσούλες, η Μονακό κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να κερδίσει τη Σεν Κεντέν με αντεπίθεση που κράτησε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει ένα καλάθι 1 δευτερόλεπτο και 3 δέκατα πριν από το τέλος, για να πάρει τη νίκη (77-75).

Η Μονακό έκανε το 3/3 στο γαλλικό πρωτάθλημα, με τον Αμερικανό γκαρντ να αποτρέπει την ήττα στο φινάλε.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μονακό κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα (20-16 στο 10′ και 36-32 στο 20′), αλλά στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (47-57 στο 30′). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς πέτυχαν 30 πόντους έναντι των 18 των αντιπάλων τους και κατάφεραν να κερδίσουν με το σπουδαίο καλάθι του Μάικ Τζέιμς στο τέλος του αγώνα.

Εκτός από τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους και ήταν πρωταγωνιστής, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Έλι Οκόμπο με 19 πόντους.

Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισε ο Ματίς Ντοσού-Γιοβό με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 20-16, 36-32, 47-57, 77-75.