Μακάμπι-Παναθηναϊκός 90-75: Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός λόγω απουσιών

Ο Παναθηναϊκός (14-9) προσπάθησε μέχρι το 39ο λεπτό αλλά η πλήρης Μακάμπι Τελ Αβίβ (13-10) επικράτησε με 90-75 στην EuroLeague, παρά τα προβλήματα και τις απουσίες. Η αναμέτρηση έγινε στο άδειο Aleksandar Nikolic Hall του Βελιγραδίου, για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μετά το 4/4 και το 8/9 στη διοργάνωση, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ηττήθηκε παρά τα 20 επιθετικά ριμπάουντ και τη βραδιά καριέρας του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Χωρίς τους Κώστα Σλούκα, Λούκα Βιλντόσα, Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι και Λευτέρη Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Κέντρικ Ναν στο τρίτο δεκάλεπτο με πρόβλημα στον αγκώνα, απέναντι στην πλήρη Μακάμπι που επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες στη EuroLeague.

Κορυφαίος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague, αφού πέτυχε 17 πόντους, ενώ σε όλους τους προηγούμενους αγώνες της σεζόν είχε συνολικά 13!

Από 13 πόντους πέτυχαν οι Τζέριαν Γκραντ (5ρ., 5ασ.), Κέντρικ Ναν και Ντίνος Μήτογλου (8ρ.).

MVP του αγώνα ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν (22π., 8ασ.), τον οποίο βοήθησαν οι Τζος Νίμπο (14π., 12ρ.), Λορένζο Μπράουν (14π., 7ασ.) και Μπόνζι Κόλσον (14π.).

Στον πρώτο γύρο, ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί στο ΟΑΚΑ με σκορ 81-86 στην παράταση από τους Ισραηλινούς που έκαναν το 2/2 και έχουν υπέρ τους πιθανή ισοβαθμία.

Πριν από το παιχνίδι, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Λιόρ Λούμπιν, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 46 ετών.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Μακάμπι ήταν πιο εύστοχη στο ξεκίνημα του αγώνα (11-7 στο 5′), όμως ο Παναθηναϊκός πήρε 6 επιθετικά ριμπάουντ και με τους Μήτογλου, Ναν να σκοράρουν, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” ξέφυγαν δύο φορές με 6 πόντους (18-24, 29-35), όμως η Μακάμπι έκανε ένα επιμέρους 14-1 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και ξέφυγε με διαφορά 7 πόντων (43-36), εκμεταλλευόμενη τα 7 λάθη του Παναθηναϊκού.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έφτασε τα 14 επιθετικά ριμπάουντ(!), αλλά η Μακάμπι πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα και μάλιστα ξέφυγε με 13 πόντους (55-42 στο 24′).

Σε εκείνο το σημείο, με μπροστάρηδες τους Τζέριαν Γκραντ και Κώστα Αντετοκούνμπο, η ομάδα του Αταμάν “ξύπνησε” και με ένα σερί 0-10 μείωσε 55-52.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-59, με ένα buzzer beater τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο οποίος είχε πάρει τη θέση του Κέντρικ Ναν που αποχώρησε από τον αγώνα με ενοχλήσεις στον αγκώνα.

Οι Μπόλντγουιν και Μπράουν ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (75-66), ο απίθανος Καλαϊτζάκης ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα (77-72), ο Νίμπο έκανε το 79-72, ο Λεσόρ έβαλε 1/2 βολές (79-73) και ο Κόλσον με τρίποντο τελείωσε τον αγώνα (82-73). Πλασματικό το τελικό σκορ (90-75).

Tα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75.