Λάσο: “Ερνανγκόμεθ και Μαντζούκας μας πλήγωσαν”

Ο προπονητής της Μπάγερν, Πάμπλο Λάσο, μίλησε για την αρχή του αγώνα του Παναθηναϊκού και εξήγησε τον μειωμένο χρόνο που έδωσε στον Λεάντρο Μπολμάρο στο τέλος του αγώνα, παρότι ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο.

Αναλυτικά τα λόγια του Λάσο:

“Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Ξεκινήσαμε με 0-10 και χάσαμε με επτά! Δεν μπορούμε να πούμε πολλά παραπάνω. Οι πρώτες στιγμές μας ήταν πολύ κακές. Δεν αγωνιστήκαμε αρκετά σκληρά και αυτή η κακή αρχή καθόρισε τον αγώνα. Κάναμε καλή δουλειά για να επιστρέψουμε, αλλά για να γυρίσεις μια τέτοια κατάσταση απαιτούνται περισσότερα σουτ.

Νομίζω ότι κάναμε καλά πράγματα, αλλά δεν καταφέραμε να βάλουμε τα σουτ. Κερδίσαμε το δεύτερο και το τρίτο 10λεπτο, αλλά πάντα είχαμε την αίσθηση ότι δεν είχαμε αρκετά. Ο Παναθηναϊκός παίζει με επιθετικότητα, οι Ερνανγκόμεθ και Μαντζούκας μας πλήγωσαν, όπως και ο Γκραντ. Είμαστε νέα ομάδα, ακόμα στην αρχή της σεζόν, και αυτή ήταν μία καλή μάθηση για το πώς πρέπει να παίζουμε ενάντια σε ποιοτικούς αντιπάλους όπως ο Παναθηναϊκός.

Ο Μπολμάρο έκανε πολύ καλή επίθεση και ήταν πολύ καλός για εμάς, αλλά νομίζω ότι χρειαζόμασταν περισσότερο τον Φρανσίσκο. Αυτός μας έδωσε ώθηση στο δεύτερο ημίχρονο. Πίστευα ότι ο Μπολμάρο δεν θα ήταν αρκετά ξεκούραστος, αλλά μπορεί να μας βοηθούσε στο τέλος. Πολλές φορές μιλούμε για έναν παίκτη, αλλά για εμένα η ομαδική προσπάθεια είναι πιο σημαντική”.