Η Βίρτους νίκησε τη Βιλερμπάν με 87-84 στο ντεμπούτο του Ποτσέκο

Η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να κερδίσει το πρώτο της παιχνίδι στην φετινή EuroLeague αφού η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να τη νικήσει με 87-84 στο γήπεδο “Αστρομπάλ”. Αυτό ήταν και το ντεμπούτο του Ποτσέκο με την ομάδα.

Στην εναρκτήρια πεντάδα της ομάδας είχαμε την επιστροφή του Λάιτι μετά από τραυματισμό. Ωστόσο, πρόσφατα ‘έκανε 2 φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, όπως και ο Ντάνστον από τους φιλοξενούμενους.

Με τον Λοβέρν να σκοράρει όλους τους πόντους, η Βιλερμπάν κατάφερε ένα σερί 7-0 για να προηγηθεί με 13-11. Ωστόσο, η Βίρτους αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-21, χάρη σε ένα καλάθι τριπόντου από τον Ντόμπριτς.

Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο, με καμία ομάδα να έχει πάνω από +5 προβάδισμα. Υπήρξε μια στιγμή ανησυχίας στην τρίτη περίοδο, όταν ο Τζάκσον τραυμάτισε ατύχημα τον συμπαίκτη του Φαλ.

Ο Φαλ αναγκάστηκε να φύγει για ιατρική φροντίδα, αλλά αργότερα επέστρεψε στο παρκέ. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγο…

Τα αποτελέσματα ανά δεκάλεπτο: 18-21, 42-39, 63-65, 84-87