Η ήττα της Εφές από τη Βιλερμπάν οδηγεί στην απομάκρυνσή της από τα play-in, με 84-80

Η Εφές υποχώρησε απέναντι στη Βιλερμπάν με 84-80 στην LDLC Arena, στην 29η αγωνιστική, με την απώλεια αυτή να δείχνει τα όρια της ομάδας στη μάχη για τα play-in.

Η ομάδα του Ερντέμ Τζαν τώρα έχει ρεκόρ 12-17 και κατέχει τη δεύτερη χειρότερη εκτός έδρας απόδοση (2-13) μετά την Άλμπα Βερολίνου.

Από τη νίκη με 97-89 επί της γερμανικής ομάδας στις 7 Δεκεμβρίου, η Εφές δεν έχει καταφέρει νίκη μακριά από το “Σινάν Ερντέμ” και φέτος μετρά οκτώ σερί ήττες.

Η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 7-22 και τώρα είναι το φαβορί για να αποφύγει την τελευταία θέση, εν μέρει λόγω γοήτρου.

Η γαλλική ομάδα πήρε γρήγορα το προβάδισμα, με τον Ταϊρίκ Τζόουνς να εξαιρετικός στην τέταρτη περίοδο για την Εφές.

Ακολούθησε η εμφάνιση του Ροντρίγκ Μπομπουά, που παρόλο που είχε μόλις τρεις πόντους σε σχεδόν 38 λεπτά, στο τέλος πέτυχε δύο τρίποντα μειώνοντας στο 81-80.

Μετά από τάιμ άουτ, ο Πάρις Λι ευστόχησε σε ένα τρίποντο που έκρινε το ματς.

Οι κορυφαίοι για τη Βιλερμπάν ήταν ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό και ο Ντεσόν Τόμας με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά της Εφές, ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε 16π.-5ρ., ο Ντάριους Τόμπσον 15π., ο Ταϊρίκ Τζόουνς 14π.-5ρ. και ο Σέιν Λάρκιν 14π.-4ασ.

Σημαντικό να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκαν οι Μάικ Σκοτ, Ζοφρί Λοβέρν (Βιλερμπάν) και Μάικ Ντάουμ, Ερτάν Γκαζί (Εφές).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 46-39, 65-52, 84-80