Η Εφές επικρατεί της Παρτιζάν με σημαντική εμφάνιση του Σέιν Λάρκιν 100-94

Παρά την αμφιβολία που είχε εκφράσει με την εμφάνισή του στο παιχνίδι, ο Σέιν Λάρκιν ξεχώρισε στη νίκη της Εφές 100-94 επί της Παρτιζάν Βελιγραδίου στο “Σινάν Ερντέμ” της Κωνσταντινούπολης.

Στο αγώνισμα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος EuroLeague, ο Λάρκιν σημείωσε 27 πόντους με 4 δίποντα, 4 τρίποντα, 7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη, βγάζοντας 38 αξιολόγηση σε 33:14 συμμετοχής!

Εκτός από την εμφάνιση του Λάρκιν, οι Ντάριους Τόμπσον (18π.), Άντε Ζίζιτς (12π.), Γουίλ Κλάιμπερν (12π.), και Ντέρεκ Γουίλις (10π.) συνέβαλαν ουσιαστικά στη νίκη της Εφές.

Από την πλευρά της Παρτιζάν, ο Φρανκ Καμίνσκι (24π.), ο Πι Τζέι Ντόζιερ (21π.-5ασ.), ο Τζέιμς Νάναλι (16π.) και ο Μπρούνο Καμπόκλο (9π.) δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη στην τελευταία περίοδο και έπεσαν στο 4-6, πριν από τον επόμενο αγώνα της 30/11, 21:45 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Να θυμίσουμε ότι η Εφές αγωνίστηκε χωρίς τους Τίμπορ Πλάις και Ελάιζα Μπράιαντ, ενώ η Παρτιζάν δεν είχε στη διάθεσή της τους Αλέκσα Αβράμοβιτς, Κέβιν Πάντερ και Ούρος Τριφούνοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Εφές ξεκίνησε το παιχνίδι με 6/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ενώ η Παρτιζάν με 2/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα.

Το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (22-22), καθώς ο Λεντέι πρόλαβε το χρονόμετρο και ισοφάρισε για την Παρτιζάν.

Στα 9:43 της β’ περιόδου σβήσαν τα φώτα του γηπέδου για λίγα δευτερόλεπτα, προτού ο Καμίνσκι γίνει ο πρώτος διψήφιος σκόρερ του αγώνα.

Το πρώτο πεντάλεπτο αυτού του δεκαλέπτου ανήκε στην Εφές, βελτιώνοντας αμυντικά τη στάση της, μετατρέποντας το 24-27 σε 38-29 και σύντομα σε 44-34.

Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γιάραμαζ να υποπέπτει σε 3ο φάουλ και τον Τζόουνς να γράφει το 50-45 από τη γραμμή των βολών στα 1’2”.

Η τρίτη περίοδος ήταν συγκλονιστική για την Παρτιζάν, καθώς ο Καμίνσκι, ο Ντόζιερ και ο Νάναλι επέφεραν ανατροπή και μείωσαν τη διαφορά στο τέλος της περιόδου.

Σε τρεις περιόδους, οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 12 ριμπάουντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 11 επιθετικά και 26 συνολικά.

Τα λάθη των παικτών της Παρτιζάν, σε συνδυασμό με την αφύπνιση του Κλάιμπερν, την αποτελεσματικότητα του Τόμπσον και τα κλεψίματα του Λάρκιν συνέβαλλαν στη νίκη της Εφές με σκορ 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 64-71, 100-94