Ερυθρός Αστέρας vs Εφές 97-83: Ο Νέντοβιτς ηγήθηκε στην 4η νίκη

Ο Ερυθρός Αστέρας (4-7) εξασφάλισε τη νίκη επί της ομάδας Εφές (5-6) με σκορ 97-83 στη Stark Arena για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Νεμάνια Νέντοβιτς (23 πόντοι), Λούκα Μίτροβιτς (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Γιάγκο Ντος Σάντος (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Τζόελ Μπολομπόι (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη και συνέβαλαν στην απουσία του Άνταμ Χάνγκα.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν ο Σέιν Λάρκιν που σημείωσε 21 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Γουίλ Κλάιμπερν που είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ αλλά τραυματίστηκε στον αγώνα.

Κλάιμπερν
Ο Κλάιμπερν

Ο ΜάικΝτάουμ πέτυχε 10 πόντους στο ντεμπούτο του.

Ο προπονητής Ερντέμ Τζαν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα καθώς δεν είχε στη διάθεσή του τους Μπράιαντ, Οζντεμίρογλου, Πλάις, Γουίλις και Ζίζιτς.

Η Εφές θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό Aktor στην Πόλη την Τρίτη (5/12, 19:30).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε με καλή απόδοση στο παιχνίδι (8-4), ωστόσο στη συνέχεια η Εφές προηγήθηκε με 9 πόντους (40-49) πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43-49).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο με εντυπωσιακή απόδοση και με την ενεργοποίηση του Νέντοβιτς, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αναστρέψαν τον αγώνα και πήραν προβάδισμα με 7 πόντους (68-61 στο 26′).

Η Εφές μείωσε τη διαφορά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-70).

Ο Ερυθρός Αστέρας του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε εξαιρετικά στην τελευταία περίοδο, ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (89-77) και κατάφερε να κερδίσει με σκορ 97-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-49, 72-70, 97-83.