Διά πυρός και σιδήρου η Εφές, 77-73 και πρώτη ήττα για Βαλένθια

Η Εφές κατάφερε να επικρατήσει της Βαλένθια με σκορ 77-73 στην τέταρτη αγωνιστική της EuroLeague και να της προκαλέσει την πρώτη ήττα στη διοργάνωση. Οι παίκτες που ξεχώρισαν για την Εφές ήταν οι Σέιν Λάρκιν, Ροντρίγκ Μπομπουά, Γουίλ Κλάιμπερν, Ντάριους Τόμπσον και Ταϊρίκ Τζόουνς. Αντίθετα, οι προσπάθειες των Ντάμιεν Ίνγκλις, Τζοζέπ Πουέρτο και Κρις Τζόουνς δεν ήταν αρκετές για τη Βαλένθια. Η Εφές ανέβηκε στο 2-2 και θα δοκιμαστεί στην επόμενη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, ενώ η Βαλένθια, που έπεσε στο 3-1, θα φιλοξενηθεί από τη Ζαλγκίρις Κάουνας. Ωστόσο, παρά τη νίκη, η Εφές είχε χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα και στις βολές, ενώ οι δύο ομάδες είχαν ισορροπημένες επιδόσεις στους διάφορους τομείς του παιχνιδιού. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ισοπαλία, αλλά η Εφές ήρθε στην πρώτη θέση με το τρίποντο του Γουίλις. Ωστόσο, το προβάδισμα συνεχώς άλλαζε χέρια και η Βαλένθια κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με προβάδισμα της Βαλένθια, αλλά η Εφές κατάφερε να ανατρέψει τον αγώνα και να προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο αγώνας παρέμεινε αμφίρροπος μέχρι το τέλος, αλλά η Εφές κατάφερε να προηγηθεί και να κερδίσει. Στα στατιστικά της αναμέτρησης, η Εφές είχε καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα, ενώ η Βαλένθια είχε καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα και στις βολές. Τα ριμπάουντ, οι ασίστ, τα κλεψίματα και τα λάθη ήταν ισορροπημένα μεταξύ των δύο ομάδων.