Αταμάν: Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο κόσμο, συγχαρητήρια στον Χουάντσο

Συγχαρητήρια στους φιλάθλους και τον Ερνανγκόμεθ μοίρασε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, έπειτα από τη νίκη, 82-75 επί της Μπάγερν το βράδυ της Παρασκευής στη Γερμανία.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επισήμανε ότι είναι η πρώτη φορά που έχει δει τόση υποστήριξη σε έναν αγώνα εκτός έδρας κατά τη διάρκεια της κανονικής σεζόν, ενώ χαρακτήρισε τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ως “ήρωα”.

Τα λόγια του Εργίν Αταμάν στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα στο Μόναχο:

“Προτού σχολιάσω τον αγώνα, θέλω να αναφερθώ στον κόσμο του Παναθηναϊκού:

Ήταν πάνω από 3.000 άτομα παρόντα σε έναν αγώνα κανονικής σεζόν, και αυτό είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε όλη τη διάρκεια της Euroleague.

Οι οπαδοί αυτοί, ο σύλλογος αξίζουν συγχαρητήρια. Η ομάδα κάνει τα πάντα για να τους ανταποδώσει.

Σήμερα δεν παίξαμε το καλύτερό μας παιχνίδι, αλλά καταφέραμε να πάρουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο, ιδιαίτερα με τους Βιλντόζα και Παπαπέτρου, οι οποίοι έκαναν εξαιρετική δουλειά εισέρχοντας από τον πάγκο.

Στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλοί και στην τέταρτη περίοδο θα μπορούσαμε να ολοκληρώσουμε τον αγώνα νωρίτερα, αλλά λόγω ανεπιτυχών τριπόντων και λαθών χάσαμε τον έλεγχο.

Στα τελευταία 5 λεπτά κάναμε τα σωστά κινήσεις και με την οργανωτικότητα του Σλούκα καταφέραμε να πάρουμε μια πολύ σημαντική νίκη για μας.

Είχα μερικές επιφυλάξεις για τον Χουάντσο, αλλά σήμερα ήταν ένας από τους ηγέτες!

Παλέψαμε σθεναρά και μας έδωσε πολλή ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, οπότε του αξίζουν μεγάλα συγχαρητήρια”.