Το Περιστέρι οριστικά κυριάρχησε επί του Απόλλωνα Πάτρας με 90-57 (Φωτογραφικό υλικό & βίντεο)

Με ένα εκπληκτικό τρίτο τετράλεπτο (29-8), το Περιστέρι bwin διέλυσε τον Απόλλωνα Carna με 90-57 στο κλειστό γήπεδο “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα των γηπεδούχων ανέβηκε στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 5-4, ισάξιο με τον Άρη, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 1-8, καταγράφοντας οκτώ σερί ήττες μετά τη νίκη επί της Καρδίτσας!

Στην 10η αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν ο Άρης το Περιστέρι (10/12, 17:15), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας θα αντιμετωπίσει το Λαύριο (9/12, 17:15).

Ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κένι Γουίλιαμς με 17 πόντους (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα) σε μόλις 15:54 λεπτά, ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Τζο Ράγκλαντ (6 ασίστ), Λεωνίδας Κασελάκης (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Νίκος Χουγκάζ (5 ριμπάουντ).

Ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ σημείωσε 8 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο αγωνιστικός Απόλλωνας Πάτρας αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Τι Τζέι Στάρκς, Ντιλέινι Μπλέιλοκ, Χρήστο Σαλούστρο και παρά τις προσπάθειές του αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών ήταν ο Ντέσμοντ Ουάσινγκτον με 12 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Απόλλωνας Πάτρας παρέμεινε ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο (17-17) και δεν επέτρεψε στο Περιστέρι να κυριαρχήσει στο ρυθμό του.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε ανοδική τάση στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποκόμισε προβάδισμα με διψήφια διαφορά (41-31), λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-34).

Το Περιστέρι σημείωσε 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από τη ρακέτα, έναντι μόλις 8 του Απόλλωνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επέλεξαν να διαλύσουν τον αγώνα, δίνοντας μεγάλη διαφορά στους 31 πόντους (73-42) με κορυφαίο τον Κένι Γουίλιαμς και κρίθηκε η αναμέτρηση νωρίς, καθώς ο αποδεκατισμένος Απόλλωνας δεν είχε πνοή και δύναμη.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 29-8!

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Σπανούλης και Δελέγκο αδείασαν τον πάγκο τους, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες.

Η διαφορά έφτασε στους 35 πόντους και το τελικό σκορ ήταν 90-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57.