Σάσαρι-Περιστέρι bwin 52-75: Η Περιστέρι bwin απογείωσε την επίθεσή της και οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να την αντιμετωπίσουν!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με σκορ 75-52 επί της Σάσαρι στη Σαρδηνία, στο πρώτο από τα δύο φιλικά παιχνίδια που θα γίνουν στην Ιταλία. Η άμυνα της Περιστερίου bwin έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη, ενώ η επίθεση της ομάδας ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική.

Οι παίκτες της Περιστερίου bwin επιδείξαν εξαιρετική απόδοση από την αρχή του αγώνα, πιέζοντας στην άμυνα και ευστοχώντας σε εύκολα καλάθια στην επίθεση. Σε λίγο χρόνο, η διαφορά αυξήθηκε σε 16 πόντους με ένα καλάθι του Τζο Ράγκλαντ.

Το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 38-35, καθώς η αμυντική χαλάρωση της Περιστερίου bwin επέτρεψε στη Σάσαρι να πλησιάσει στο σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Περιστέρι bwin κατάφερε να αποδράσει ξανά στο σκορ (55-45 στο 30’) με τους Χαντς, Ράγκλαντ και Κασελάκη να πραγματοποιούν καλές επιθέσεις. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν μια συνηθισμένη διαδικασία.

Το δεύτερο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (24/9, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3(1), Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3 τρίπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2 τρίπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5 τρίπ.), Κασελάκης 11 (1/4 τρίπ.), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.