Περιγραφή του αρθρου:

Στην παράταση, ο Προμηθέας κέρδισε τον Κολοσσό με 84-79 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην Πάτρα, για τη 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 13-8 ρεκόρ και κατέλαβαν την 4η θέση, ενώ ο Κολοσσός βρέθηκε στο 8-13 και δυσκόλεψε ελαφρώς στην εξάδα.

Στο πρώτο μέρος του πρωταθλήματος στη Ρόδο, ο Κολοσσός είχε επικρατήσει με 114-109 στην παράταση.

Ο Προμηθέας κατάφερε να ανασύρει το παιχνίδι από μια δυσχερή θέση, βρισκόμενος πίσω με 20 πόντους, και να το οδηγήσει στην παράταση, κερδίζοντας τελικά παρά το γεγονός ότι είχε 12/47 τρίποντα!

Οι κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς (22π., 9ρ.) με τους Χάντερ Χέιλ (15π., 5ρ., 6ασ.), Άντονι Κάουαν (11π., 4ασ.), Αντώνης Κόνιαρης (11π., 6ασ.), και Χάιμε Ετσενίκε (10π.) να ακολουθούν.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Άντριου Γκάουντλοκ (27π., 5ρ.) ξεχώρισε, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Κώστας Παπαδάκης (11π., 6ρ.) και Σίμι Σίτου (10π., 6ρ.).

Ο Κολοσσός αγωνίστηκε με μόνο 8 παίκτες αφού δεν είχε στη διάθεσή του τους Περάντες, Πόλι και Πετρόπουλο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 14-4, ενώ ο Κολοσσός υπέστη ενδεκάτο σούτ με 1/16 εντός πεδιάς.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 14-14 με σερί 0-10, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη διαφορά των 10 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους, αλλά ο Κολοσσός μείωσε στους 10 με ένα ξέσπασμα του Γκάουντλοκ.

Μετά από έναν αμφίρροπο αγώνα, η νίκη κρίθηκε στην παράταση με τον Προμηθέα να βγαίνει νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.δ.), 84-79 (παρ.)

Για περισσότερα στατιστικά, μπορείτε να επισκεφτείτε την φωτογραφική συλλογή του αγώνα.

Για τα videos του αγώνα, παρακολουθήστε εδώ.