Παναθηναϊκός-Μαρούσι 82-71: Έπαιξε αρκετά και προετοιμάζεται για την Μπάγερν (φωτογραφίες-βίντεο)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Μαρουσίου με σκορ 82-71 στην πρεμιέρα της Basket League, μετά από μια αρκετά καλή εμφάνιση στο δεύτερο 10λεπτο. Η ομάδα σκέφτεται πλέον τον αγώνα με τη Μπάγερν την Πέμπτη (12/10) για την 2η αγωνιστική της Euroleague.

Η ένταση ανάμεσα στους Αντετοκούνμπο και Λούκοβιτς διακόπηκε από την αποβολή τους με ντισκαλιφιέ, με την οποία «σπάστηκε» η ηρεμία στο άδειο ΟΑΚΑ λόγω τιμωρίας του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Μήτογλου (θλάση στη γάμπα), Παπαπέτρου (γόνατο) και Ερνανγκόμεθ (ξεκούραση), αλλά είχε τον Βιλντόσα και τον Μαντζούκα να σκοράρουν 12 πόντους έκαστος, ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Αντετοκούνμπο και Μωραΐτης.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων που απουσίαζαν οι Μπρίσκο και Στασινός, ο Τζούστον ξεχώρισε με double-double 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το Μαρούσι πήγε μπροστά στο σκορ με τις συνεισφορές των Ραντούλιτσα και Τζούστον, αλλά ο Γκριγκόνις καθόρισε με τρίποντο το 16-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μαντζούκα άνοιξε το σκορ (31-21 στο 14:20’’), ενώ ο Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια και λύσεις στην επίθεση, βοηθώντας την ομάδα να ξεφύγει με +17 πόντους (42-25 στο 18’). Στο τέλος του πρώτου μέρους, το σκορ ήταν 47-29.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός πήγε μπροστά με +28 (61-33 στο 25’). Αν και ο Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει, το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με +24 (69-45 στο 30’) με τρίποντο του Μωραΐτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αταμάν έδωσε χρόνο συμμετοχής στους άλλους παίκτες του, μεταξύ των οποίων ο Σαμοντούροβ. Αυτό ήταν αφορμή για το Μαρούσι να περιορίσει τις απώλειες και να προκαλέσει τον οργισμένο Αταμάν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Κωνσταντινίδου, Λιότσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71.