Ο Προμηθέας κερδίζει την ΑΕΚ με 91-87 στο ματς στα Άνω Λιόσια (vids & pics)

Ο Προμηθέας Πάτρας κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ με 91-87 το Σάββατο στα Άνω Λιόσια για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League, κρατώντας την πρώτη θέση στην τετράδα!

Ένα λάθος από τον Μακ Ρέι, με το κλέψιμο του Ρέινολντς στα 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, καθόρισε το ματς, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 3 από τις 4 βολές τους στα τελευταία δευτερόλεπτα για τη νίκη.

Στο 12-8 ο Προμηθέας, στο 8-12 έπεσε η ΑΕΚ με την πέμπτη εντός έδρας ήττα της, σε ένα κενό στο κλειστό των Άνω Λιοσίων λόγω τιμωρίας, χάνοντας έδαφος στον αγώνα για να κρατηθεί στην πρώτη έξι. πριν από τον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Χάντερ Χέιλ σημείωσε 19 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο μέρος, με 11 από αυτούς στην τελευταία περίοδο, και ήταν ο παίκτης που έβαλε το Προμηθέα στο παιχνίδι, όταν η ΑΕΚ ανέτρεψε μια διαφορά 14 πόντων για να προηγηθεί με τρεις πόντους.

Ο Ρέινολντς φτάνει τους 13 πόντους, κάνοντας την αποφασιστική κλοπή στο τέλος, ενώ ο Στέφενς και ο Κόφι είχαν από 12 πόντους.

Για την ΑΕΚ, ο Μόργκαν σημείωσε 16 πόντους, ο Κουζέλογλου 15 (13 στην τελευταία περίοδο), όπως και οι Νάιτ-ΜακΡέι.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των Πατρινών φέτος επί της ΑΕΚ, μετά το 100-95 στον πρώτο γύρο και το 80-79 στον όμιλο των “16” του Basketball Champions League.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε καλύτερα στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων, προηγούμενοντας 12-6.

Ο Μόργκαν έδωσε μερική απάντηση στην ΑΕΚ μείωσε σε 14-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά τα λάθη και η ανακριβής εκτέλεση των γηπεδούχων, τους οδήγησε να παραμείνουν πίσω στο σκορ, μετά από αρχικό προβάδισμα 18-17.

Ίσως η κούραση από τον προηγούμενο αγώνα τριών παρατάσεων να συνέβαλε, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό.

Αντίθετα, ο Προμηθέας συνέχισε μετριοπαθής με μόλις 1 λάθος στο ημίχρονο, έναντι 9 της ΑΕΚ, αν και το ρολόιτου rotation είχε ανοίξει πολύ με τον Κόνιαρη και τον Μπαζίνα να προσφέρουν επιπλέον λύσεις στην ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Μαζί με τις δεύτερες επιθέσεις, ο Προμηθέας βρήκε τη σωστή συνταγή για να επιβάλει και να τερματίσει το ημίχρονο με +8, 40-32.

Ειδικά στο πρώτο πέντελεπτο της τρίτης περιόδου, οι Αχαιοί έδειξαν απόλυτη κυριαρχία κοντρά στην ΑΕΚ.

Έφτασαν στο +14, 55-41 με την ΑΕΚ να προσπαθεί επιμόνως, αλλά να μην είναι ακριβής στην εκτέλεση.

Και εκεί κάτω, όλα άλλαξαν.

Η πίεση στη μπάλα αμυντικά, η απελπισμένη προσπάθεια με την δράση του τριάδας ΜακΡέι, Μόργκαν, Κουζμίνσκας οδήγησαν στην ανατροπή. Στην επόμενη περίοδο η AΕK πέτυχε 20-5 με τρίποντο από τον Καράμπελα στο τέλος της περιόδου για να προηγηθεί, 61-60!

Ο Γιάννης Κουζέλογλου έγινε ο πρωταγωνιστής στην αρχή της τελευταίας περιόδου, προσφέροντας τιμητικές λύσεις στην ομάδα του Ζούρου, που αποχώρησε μπροστά με 68-65.

Ωστόσο, ο Χέιλ ανέδειξε τόσο με τους πόντους όσο και με τη δημιουργία, κρατώντας τους φιλοξενούμενους “ζωντανούς”.

Ο Νάιτ πέτυχε 4 σερί πόντους για το 83-83, αλλά χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στην επόμενη επίθεση και ο Προμηθέας απομακρύνθηκε με 3, με καλάθι από τον Χέιλ και 1/2 βολές του Κάουαν για το 83-86 στα 42″ πριν από το φινάλε.

Ο κορυφαίος σκόρερ της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο, Γιάννης Κουζέλογλου, μείωσε στο 85-86 στα 39″. Στην επόμενη άμυνα κόβει τον Χέιλ σε drive στα 18″, αλλά οι διαιτητές κάνουν φάουλ στον Νάιτ στην ίδια φάση. Ο Αμερικανός μετρά 2/2 βολές για το 85-88.

Ο Ρέινολντς κλέβει τη μπάλα από τον ΜακΡέι, μετά από timeout και με 1/2 βολές στα 11″ κάνει το 89-85 στην πιο κρίσιμη στιγμή της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μειώνει σε 87-89 με τον Κουζέλογλου στα 5,4 δευτερόλεπτα.

Ο Χέιλ πήγε στη γραμμή των βολών στα 5″ και έκανε το 91-87 για τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60