Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κολοσσού 81-78 σε ένα δύσκολο παιχνίδι στη Ρόδο

Το sold out Κ.Γ. Καλλιθέας Ρόδου φιλοξένησε τον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Στοιχηματικής Liga Basket League, όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει τον Κολοσσό με 81-78.

Οι Πράσινοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, κατακτώντας την υπέρτατη θέση στο πρωτάθλημα με αήττητο σερί (8-0), ενώ η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται στην 3η θέση του πίνακα με ρεκόρ 3-5.

Κορυφαίοι αθλητές για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν οι Κέντρικ Ναν (15π., 5ρ., 4ασ.) και ο Λούκα Βιλντόσα (15π. με 3/3 τρίποντα), ενώ επίσης ξεχώρισαν οι Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (11π., 5ρ.) και ο Ντίνος Μήτογλου (10π., 4ρ.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο Κάιλ Γκάι δεν βρέθηκε στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού για 4η φορά φέτος.

Ο προπονητής Αταμάν διαχείρισε τη συμμετοχή των κεντρικών του παικτών, με βλέμμα στραμμένο προς τον εκτός έδρας αγώνα για την 11η αγωνιστική της EuroLeague, έναντι της Παρτιζάν Βελιγραδίου και του Ζέλικο Ομπράντοβιτς την προσεχή Πέμπτη (30/11, 21:45).

Ο Κολοσσός αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Άντριου Γκάουντλοκ και κορυφαίος του αγώνα ήταν ο εξαιρετικός Λούκα Μπραϊκοβιτς με 22 πόντους (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος πέτυχε 14 πόντους, ο Σωτήρης Μπιλλής πρόσθεσε άλλους 13, ενώ ο Κωστής Γόντικας συγκέντρωσε 10 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μετά από ένα θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο (20-27), ο Παναθηναϊκός εντόνισε την άμυνά του στη δεύτερη περίοδο και με εντυπωσιακό 8-17 προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (28-44).

Οι Βιλντόσα και Μπαλτσερόφσκι ξεχώρισαν στην επίθεση τους, ενώ ο Μπραίκοβιτς πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους του Κολοσσού (13 από τους 28) στο πρώτο ημίχρονο, καθώς απουσίαζε ο Άντριου Γκάουντλοκ.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-61), χωρίς να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα και να εξαντλήσει περισσότερη ενέργεια απ’ ό,τι απαιτούνταν για να προκριθεί.

Ο Κολοσσός μείωσε τη διαφορά σε 54-61 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός ανταπάντησε με 0-7 συνεχόμενους πόντους (54-68) και εξασφάλισε τη νίκη, χωρίς να αντιμετωπίσει κίνδυνο μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν μάχη μέχρι το τέλος και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σε μόλις 3 πόντους (78-81) με ένα καλάθι στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81.