Ο Ολυμπιακός εξασφαλίζει τη νίκη με 91-83 εναντίον του Περιστερίου στην τελευταία στιγμή (συνοδεία φωτογραφιών και βίντεο)

Το Περιστέρι κυριαρχούσε απόλυτα για τρία τρίμηνα στο ΣΕΦ, πριν ο Ολυμπιακός αναλάβει τον έλεγχο και κερδίσει 91-83, στην 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Stoiximan Basket League.

Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (19π.-5ασ.), Μόουζες Ράιτ (18π.-5ρ.), Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.-4ασ.), Μουστάφα Φαλ (10π.-9ρ.), Τόμας Γουόκαπ (10π.-5ρ.-6ασ.) και Άλεκ Πίτερς (10π.), ηγήθηκαν της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 22-2.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, το Περιστέρι ανέδειξε τους Νικ Χουγκάζ (18π. με 1/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (15π.), Στέλιο Πουλιανίτη (12π.) και Ζερμέιν Λοβ (11π.), πριν υποκύψει στο 16-8, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ μοίρασε 9 ασίστ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν τώρα μπροστά τους το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (12/4, 21:15) που θα καθορίσει την 5η θέση στον πίνακα της regular season της EuroLeague.

Το Περιστέρι, από την άλλη, θα δώσει αγώνα με τη Βόννη στον προημιτελικό του BCL (10/4, 19:30 – “Ανδρέας Παπανδρέου”) με στόχο μόνο τη νίκη σύμφωνα με τον προπονητή τους, Βασίλη Σπανούλη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με πέντε τρίποντα σε λιγότερο από 7,5 λεπτά, το Περιστέρι προηγήθηκε με +9, πριν ο Ολυμπιακός ανταποκριθεί με σερί 11-0 για το 25-23.

Στα πρώτα 30 λεπτά, η ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να πάρει μια φορά το προβάδισμα αρχικά της δεύτερης περιόδου, όμως η συνέχεια ανήκε στο Περιστέρι, που πέτυχε 6-20 σε περίπου 5,5 λεπτά.

Οι παίκτες του Σπανούλη είχαν εκπληκτικά ποσοστά στο πρώτο μισάωρο (11/15 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 6/7 βολές), αντίθετα με τον Ολυμπιακό που είχε 3/10 τρίποντα και 8/12 βολές.

Παράλληλα, ακόμη και στις λεπτομέρειες, οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν τους γηπεδούχους σε ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα και λάθη.

Κορυφαίος του πρώτου μισάωρου ήταν ο ανένδοτος Χουγκάζ (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα) και κορυφαίος σκόρερ ο Μήτρου-Λονγκ (13π.), ενώ κανένας παίκτης των “ερυθρόλευκων” δεν έφτασε τους διψήφιους πόντους.

Στο τρίτο τρίμηνο, το Περιστέρι συνέχισε να είναι αποτελεσματικό με τα τρίποντα και να διατηρεί την πρωτοκαθεδρία, μέχρι που στα τελευταία δύο λεπτά ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά.

Από το 57-67 φτάσαμε στο 64-67 και 69-67 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, υποδεικνύοντας τη συνολική ανατροπή των “ερυθρόλευκων”. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, το αουτσάιντερ χάνει σταδιακά έδαφος και το φαβορί φτάνει στη νίκη. Αυτό συνέβη και σε αυτόν τον αγώνα, χωρίς φυσικά να μειωθεί η εντυπωσιακή εμφάνιση των φιλοξενούμενων για 30 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83