Ο Άρης νίκησε το Περιστέρι με 82-75 – Ανησυχία για τον Γουίλιαμς πριν το ματς με τη Βόννη (gallery & vids)

Ο Άρης επικράτησε 82-75 του Περιστερίου στο γήπεδο “Α. Παπανδρέου”, μετά από επτά ήττες σε οκτώ ανεξάρτητα παιχνίδια, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στο 13-12, ενώ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποχώρησε στο 16-9 πριν από το σημαντικό ματς με την Βόννη στη Γερμανία (16/4, 19:00), που θα κρίνει την πρόκριση στο Final-4 του BCL στο Βελιγράδι.

Ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς με 16 πόντους (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 0/2 βολές) και 5 ριμπάουντ.

Καλή εμφάνιση επίσης από τους Ίσμαελ Σανόγκο (14π.-7ρ., 8/8 βολές), Τζόναθαν Σταρκ (12π.-4ασ.), Ρόνι Χάρελ (10π.-5ρ.).

Από την πλευρά του Περιστερίου, ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ σημείωσε 12π.-5ρ., ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς 12π., ο Λεωνίδας Κασελάκης 10π.-4ρ., ο Τζο Ράγκλαντ 10π.-3ασ. και ο Ζερμέιν Λοβ 10π.-3ασ.

Υπάρχει ανησυχία για τον Κένι Γουίλιαμς στο Περιστέρι, καθώς αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το τέλος του ματς.

Σημείωνεται ότι οι φιλοξενούμενοι απουσίαζαν από το παρκέ οι Κρις Μπάνκστον και Ρομπέρτο Γκάλινατ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά, μετατρέποντας το 4-5 σε 6-17 και στη συνέχεια σε 12-27, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά +13 (14-27).

Η ομάδα του Σπανούλη αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 10-0 και επιμέρους 15-2 για το 29-29.

Στη δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι κυριάρχησε στους αντίπαλους σε ριμπάουντ (20-14) και ασίστ (9-6) και είχε απόδοση 11/12 βολές έναντι 5/5.

Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα, απαντώντας με σερί 8-0 σε κάθε απειλή του αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82