Ο Άρης επικράτησε με σκορ 93-91 της ΑΕΚ, με τον εκπληκτικό Τολιόπουλο (gallery & vids)

Ο Βασίλης Τολιόπουλος προσέφερε τα πάντα για τη νίκη του Άρη με 93-91 επί της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στο 8-7, καθώς είχε επικρατήσει και στον πρώτο αγώνα τους στο “Nick Galis Hall”.

Η ΑΕΚ υπέστη την τρίτη συνεχόμενη ήττα και βρίσκεται στο 6-9, ενώ για πρώτη φορά είχε στη διάθεσή της τον Δημήτρη Αγραβάνη (που έπαιξε 05:46, με 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/4 βολές και 1 λάθος).

Οι διψήφιοι των φιλοξενούμενων ήταν οι Βασίλης Τολιόπουλος (25π.-10ασ.), Ρομπέρτο Γκάλινατ (19π.), Ρόνι Χάρελ (16π.-6ρ.), Ίσμαελ Σανόγκο (13π.-5ρ.) και Κρις Μπάνκστον (12π.).

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τζόναθαν Σταρκ, καθώς και τους τραυματίες Λευτέρη Μποχωρίδη και Γιώργο Φίλλιο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο δωδεκάλεπτο με 0/5 τρίποντα και 2/7 βολές, ενώ ο Άρης είχε 5/6 δίποντα, αλλά και 9 λάθη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με +8 και διατήρησαν το προβάδισμά τους, μέχρι που στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη στα 7/7 δίποντα.

Ταυτόχρονα, η ΑΕΚ συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στα τρίποντα, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε 1/12 τρίποντα, με τον μοναδικό επιτυχημένο να είναι το buzzer του Ραντλ (δηλαδή τα προηγούμενα 11 ήταν αδύνατα).

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ο Άρης διατήρησε το προβάδισμά του φτάνοντας μέχρι και το +9, πριν η “Ένωση” αντέδρασε με 14-5 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 71-67 χάρη στο buzzer τρίποντο του ΜακΡέι.

Ο αγώνας μετατράπηκε σε θρίλερ, με πέντε ανατροπές και τέσσερις ισοπαλίες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να κερδίσουν λόγω των πέντε φάουλ των Λάνγκστον Χολ και Ζώη Καράμπελα.

Στο 38’2”, ο Μπάνκστον πήρε επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε το 86-86, ενώ ο εκπληκτικός Τολιόπουλος σημείωσε το 86-89 με τρίποντο στα τελευταία 24”.

Στο 19’2”, ο Νάιτ μείωσε με 2/2 βολές, στα 18’3” ο Γκάλινατ έφτασε το 88-91 επίσης με βολές. Στη συνέχεια, ο Νάιτ δέχθηκε μπλοκ από τον Μπλούμπεργκς, αλλά στη συνέχεια έγινε φάουλ κατά του.

Στο 8’1”, ο Νάιτ ήταν ψύχραιμος και διαμόρφωσε το 90-91, ενώ στα 4’5” ο Γκάλινατ έφτασε το 90-93 με 2/2 βολές και στα 2’4” ο Νάιτ απέκτησε 1/2 βολές.

Η ΑΕΚ είχε μία ακόμα ευκαιρία, αλλά ο Χάρελ πάτησε γραμμή κατά την επαναφορά, απομένοντας 1’3”, και μετά την επαναφορά ο Μόργκαν δεν κατάφερε να εκτελέσει.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93