Νίκη γοήτρου για τον Κολοσσό 69-60 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (vids & pics)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 69-60 του Άρη στο “Nick Galis Hall” το Σάββατο απόγευμα σε έναν αγώνα γοήτρου και προετοιμασίας για τα playoffs, στην 4η αγωνιστική της Β’ φάσης της Stoiximan Basket League.

Ήταν η πρώτη νίκη εκτός έδρας για τον Κολοσσό μετά από 11 σερί ήττες εκτός της Ρόδου, αφού είχε νικήσει στην Πάτρα επί του Απόλλωνα στην 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου που πέρασε.

Και ήταν μια “άτυπη ρεβάνς” για τις δύο ήττες από τον Άρη στην κανονική περίοδο, παρά την εξαιρετική παράδοση του Κολοσσού τα προηγούμενα χρόνια.

Ουσιαστικά, ο Άρης τερματίζει 5ος, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της τελευταίας αγωνιστικής της Β’ φάσης, έχοντας 13-13 ρεκόρ, ενώ ο Κολοσσός βρίσκεται στην 6η θέση με 10-16.

Ο αγώνας αποτέλεσε προετοιμασία για τα playoffs για τις δύο ομάδες, ιδίως για τον Άρη που προσπαθεί να επανακτήσει τον ρυθμό του και να ενεργοποιήσει τον Roberto Gialinat ξανά.

Ο Αμερικανός παίκτης επέστρεψε στο παρκέ μετά από 80 ημέρες απουσίας και χρειάζεται χρόνο για να επανακτήσει την απόδοσή του πριν τον τραυματισμό του.

Ο Άρης ήταν αρκετά αστοχος, κάτι που φαίνεται από την απόδοσή του και ουσιαστικά ακολουθούσε στο σκορ τον Κολοσσό πλην λίγων εξαιρέσεων.

Συγκεκριμένα, είχε 22/70 σουτ (!), με 9/39 τρίποντα, ενώ απέτυχε στο ήμισυ των 14 βολών που προσπάθησε!

Ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με το καλάθι του Χάρελ (35-34), όμως ο Κολοσσός οδηγήθηκε στο 45-52 με τον Ιωσήφ Κολοβέρο ως πρωταγωνιστή.

Ο Σταρκ μείωσε σε 53-54 στο τέλος της Γ’ περιόδου, ενώ ο Άρης ισοφάρισε στο 57-57 στο 34’, αλλά οι Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς και η συνδρομή του Γκάουντλοκ κράτησαν τη νίκη για τον Κολοσσό.

Ο Μπραΐκοβιτς σημείωσε 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Κολοβέρος είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γκάουντλοκ συνεισέφερε με 12 πόντους.

Για τον Άρη, ο Βασίλης Τολιόπουλος σημείωσε 15 πόντους και ο Τζόναθαν Σταρκ 12.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69