Μεγάλη νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού με 73-70, μετά από 27 χρόνια στο ΟΑΚΑ! (βίντεο & φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα αγωνιζόμενος χωρίς τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Ιωάννη Παπαπέτρου, και Ματίας Λεσόρ.

Αν και είχαν απουσίες δεν μπορούν να αποτελέσουν δικαιολογία για μια ομάδα με τόσο βάθος και ποιότητα, όπως ο Παναθηναϊκός.

Ο Τολιόπουλος και ο Καλόγηρος ξεχώρισαν στην άμυνα ενώ η εξέλιξη του αγώνα έδειχνε τον Άρη να επωφελείται από τα καλά στοιχεία που έχει φέτος.

Ο Άρης έλεγξε το ριμπάουντ και υπερίσχυσε στον αγώνα, ενώ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να βρει τον ρυθμό του.

Αρης Ρονι Χαρελ e1707151809126

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-25 στην Α’ περίοδο, ενώ ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα του στην Β’ περίοδο και παρέμεινε ανώτερος στην αμυντική του επίδοση.

Η καλή απόδοση του Άρη επέτρεψε την πάλη στο σκορ, καθώς ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επανέλθει. Τελικά, ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 73-70.

Ο αγώνας έληξε με τον Παναθηναϊκό να κινείται απεγνωσμένα για την ισοφάριση, αλλά το τρίποντο του Καλαϊτζάκη δεν βρήκε το στόχο, ενώ ο Καλόγηρος ήταν καθοριστικός στην τελευταία άμυνα του Άρη.