Η ΑΕΚ κερδίζει το Λαύριο με σκορ 90-75 κερδίζοντας την πρώτη της εκτός έδρας νίκη (φωτογραφίες)

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με άνεση με 90-75 ενάντια στο Λαύριο, κατακτώντας την πρώτη της νίκη κατά το πρωτάθλημα εκτός έδρας στην 12η αγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ πήρε επίσης την ανταπόδοση για την ήττα που είχε υποστεί εντός έδρας από το Λαύριο στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-6.

Το Λαύριο παρέμεινε στο 4-8.

Ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Τζάστιν Τίλμαν με 31 πόντους, ενώ οι Όμηρος Νετζήπογλου, Γιάννης Κουζέλογλου και Τζόρνταν ΜακΡέι σημείωσαν αντίστοιχα 12, 11 και 13 πόντους.

Οι κορυφαίοι σκόρερ για το Λαύριο ήταν οι Ντε Τζούλιους (19π.), Καστανέδα (17π.) και Θόρντον (12π.).

Η ΑΕΚ επέδειξε απόλυτη υπεροχή στη ρακέτα κερδίζοντας 52 πόντους έναντι μόλις 20 των γηπεδούχων.

Κουζέλογλου Λαύριο ΑΕΚ

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα εκκίνησε με ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί τον αγώνα σε 3:44 λεπτά, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Τίλμαν.

Στο 4:32 της αναμέτρησης, ο Τίλμαν έφτασε στους 10 προσωπικούς πόντους, κάνοντας το 15-3!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 0/8 στα σουτ πριν ο Ντε Τζούλιους ευστοχήσει στο 4:10 της αναμέτρησης.

Με τον Καστανέδα να προσπαθεί, το Λαύριο μείωσε σε 11-20, ωστόσο με το παιχνίδι της μέσα στη ρακέτα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 26-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο πέμπτο λεπτό της πρώτης περιόδου, ο Βασίλης Μουράτος επέστρεψε στο παρκέ, κάνοντας τον πρώτο του αγώνα με το Λαύριο μετά την επιστροφή του.

allstarbasket.gr

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 2/11 τρίποντα, ενώ στη δεύτερη περίοδο είχαν 5/10, μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια και πλησιάζοντας έως τους έξι πόντους (25-31 στο 14:20).

Ωστόσο, αυτό ήταν το σήμειο που ο Τίλμαν επέστρεψε στο παιχνίδι, κερδίζοντας 5 αναπάντητους πόντους και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 19 πόντους, έχοντας 8/11 σουτ και 3/3 βολές σε 14,5 λεπτά παιχνιδιού.

Έτσι, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος του αγώνα με διαφορά +8, έχοντας το προβάδισμα με σκορ 45-37.

Η ανόδος των Καστανέδα-Θόρντον έδωσε μερική ελπίδα για ανατροπή στους γηπεδούχους, αλλά χωρίς σκορ στην αντίπαλη ρακέτα, ήταν σαφές ότι η περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ θα τους πίεζε περισσότερο.

Οι φιλοξενούμενοι αυξήθηκαν στο +16 με σκορ 45-61 στο 25ο λεπτό, με τον Τίλμαν να σημειώνει 23 πόντους, δείχνοντας απόλυτη κυριαρχία.

Επιπλέον, κατάφεραν να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το ίδιο επιμέρους σκορ με την πρώτη περίοδο (26-11) και να αναχαιτίσουν το Λαύριο, αναχαιτίζοντας το σκορ σε 71-45.

Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, ο νέος ξένος της ΑΕΚ, Τζόρνταν Μόργκαν, έκανε το ντεμπούτο του.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, η διαφορά αγγίξε τους 26 πόντους υπέρ της ΑΕΚ με σκορ 76-50, υπό τους ήχους των οπαδών της ομάδας που ήταν παρουσίαστικοί στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 64-78 στα 3:40 λεπτά, ξεκινώντας την ανατροπή, ενώ η ΑΕΚ έδειχνε λίγο πιο χαλαρή.

Στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα, ο Μάριος Μαραθωνίτης, μέλος της εφηβικής ομάδας της ΑΕΚ, πήρε χρόνο συμμετοχής με την ΑΕΚ.

Τελικό σκορ: 11-26, 37-45, 45-71, 75-90