Γιώργος Μπαρτζώκας: Το πρώτο 0-2 σε κανονική περίοδο στον πάγκο του Ολυμπιακού

Γιώργος Μπαρτζώκας για πρώτη φορά στη θητεία του ως προπονητής του Ολυμπιακού, έχασε και τους δύο αγώνες κανονικής περιόδου από την ίδια ομάδα, τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα 85-80 στο ντέρμπι της Δευτέρας.

Σύμφωνα με το επίσημο site του Πρωταθλήματος, esake.gr, στο αριθμητικό αφιέρωμα του ντέρμπι, ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν είχε ποτέ χάσει δύο φορές από την ίδια ομάδα σε κανονική περίοδο, κατά τις δύο θητείες του στον “ερυθρόλευκο” πάγκο!

Όπως αναφέρει το esake.gr:

“Η χθεσινή ήττα του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ είχε μία στατιστική προέκταση για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, καθώς υποχρεώθηκε σε ένα 0-2 απέναντι σε μία ομάδα στην κανονική περίοδο, για πρώτη φορά στην καριέρα του στον Ολυμπιακό, καθώς αυτό δεν είχε συμβεί στις σεζόν 2012-13, 2013-14, 2021-22 και 2022-23.

Η τελευταία φορά που ο Γιώργος Μπαρτζώκας ηττήθηκε και στα δύο ματς της κανονικής περιόδου από τον ίδιο αντίπαλο, ήταν στη σεζόν 2011-12.

Τότε ως προπονητής του Πανιωνίου, είχε ρεκόρ 0-2 στην κανονική περίοδο απέναντι στον Ολυμπιακό του Ντούσαν Ίβκοβιτς, στον Παναθηναϊκό του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και στο Ρέθυμνο Cretan Kings του Στέργιου Κουφού.