Δυναμική νίκη του Λαυρίου επί του Μαρουσίου (71-75), κρατά τη διαφορά

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, το Λαύριο κατάφερε να επικρατήσει με 75-71 του Μαρουσίου στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά, στην τελευταία αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα ανέβηκε στο 6-11, ενώ η αντίπαλος του Γιώργου Λιμνιάτη υποχώρησε στο 5-12, παρόλα αυτά κρατώντας τη διαφορά των +5 που είχε αποτέλεσμα του πρώτου γύρου, καθώς το Μαρούσι είχε κερδίσει το Λαύριο με 93-88 στην έδρα του.

Το Λαύριο αντιμετώπισε και πάλι την αντίπαλό του χωρίς τον Καστανέδα, ωστόσο κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη στην προσπάθειά του για διατήρηση της θέσης του στο πρωτάθλημα.

Το Μαρούσι πέτυχε 2/16 τρίποντα και σημείωσε 30 ριμπάουντ, σε αντίθεση με το Λαύριο που είχε 9/28 τρίποντα και 40 ριμπάουντ!

Τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα άξιζε ο Μάρκους Θόρντον (17π., 6ρ., 6ασ., 2κλεψ.), τον οποίο βοηθήσαν στο τέλος οι Καλίντ Μουρ (10π., 4ρ.), Θοδωρής Ζάρας (10π.), Νόα Χόρλερ (6π., 6ρ.).

Ο πιο αξιόλογος παίκτης για το Μαρούσι ήταν ο Ρόμπερτ Γούνταρντ (16π., 9ρ., 4κλεψ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Χάρης Γιαννόπουλος (13π.), Σακούρ Τζούστον (12π., 5ρ., 3ασ.), Aχμέντ Χιλ (11π.).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο ημίχρονο είχε απίστευτες ανατροπές και συνεχείς αλλαγές προβάδισματος από τις δύο ομάδες!

Το Λαύριο ξεκίνησε τον αγώνα με εξαιρετικό τρόπο και με μια σειρά 0-10, κατάφερε να αποκτήσει διψήφια διαφορά (12-23), λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (14-23).

Το Μαρούσι αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γιαννόπουλο-Γούνταρντ, έκανε μια σειρά 13-0 και πήρε το προβάδισμα 29-27 (15′).

Οι φιλοξενούμενοι, με επικεφαλής τον Θόρντον, ανταποκρίθηκαν άμεσα με μια σειρά 0-9 και πάλι διαφοροποίησαν το αποτέλεσμα με 7 πόντους (31-38), ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν μια γρήγορη αντεπίθεση 5-0 (36-38), λίγο πριν από το 38-42 του ημιχρόνου.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν σε εξέλιξη χάρη στην ανταγωνιστικότητα των δύο ομάδων, οι οποίες βασίστηκαν κυρίως στα δίποντα λόγω της κακής απόδοσής τους στα τρίποντα και στις βολές.

Προς το τέλος της περιόδου, το Μαρούσι κατάφερε μια σειρά 7-0 και προηγήθηκε με 57-55, προτού τελικώς το σκορ να διαμορφωθεί στο 59-58 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Κατά το τελευταίο δεκάλεπτο, η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από δυνατές άμυνες, ισοπαλίες και διαδοχικές αλλαγές προβάδισματος!

Με την έναρξη τελευταίου τετραλέπτου, ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε το σκορ (67-67), ωστόσο οι Χόρχλερ και Τζάκσον έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στο Λαύριο (67-71).

Ο Μουρ αύξησε το προβάδισμα σε 67-72 με 1/2 βολές, ενώ ο Χιλ ευστόχησε με 2/2 βολές (69-72). Ο Χόρχλερ επέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο (69-75), ενώ ο Γιαννόπουλος ευστόχησε σε 2 από τις 3 βολές του (71-75). Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να σημειώσει δίποντο στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα και έτσι το Λαύριο πανηγύρισε τη νίκη, ενώ το Μαρούσι κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75.