«Βασιλική» ανατροπή για τη Ρεάλ στο clasico με ήρωα τον Μπέλιγχαμ – Η στέψη πλησιάζει!

Ο θρόνος της Ρεάλ Μαδρίτης ξεσκονίζεται, το στέμμα γυαλίζει και το 36ο πρωτάθλημα πλησιάζει! Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», η ομάδα του Αντσελότι αντιμετώπισε δύο φορές πίσω στο σκορ την εξαιρετική Μπαρτσελόνα, ισοφάρισε δύο φορές και κατάφερε να ανατρέψει το ματς στο 90’+2′ με ήρωα τον Τζουντ Μπέλιγχαμ, που πέτυχε το 3-2!

Ένα εκρηκτικό ματς στη Μαδρίτη με την ομάδα του Τσάβι να δυσκολεύει τους Μαδριλένους και να σκοράρει στο 4′ με τον Κρίστενσεν και στο 69′ με τον Φερμίν Λόπεθ. Εντυπωσιακή εμφάνιση επίσης από τον Γιαμάλ, που κυριάρχησε επί του Καμαβινγκά.

Εξαιρετική επίδοση και από τον Βινίσιους, που ισοφάρισε με πέναλτι στο 18′, σέρβιρε το 2-2 στον Βάθκεθ στο 73′ και έχασε τουλάχιστον δύο ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ Μαδρίτης απέχει πλέον 11 βαθμούς από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της La Liga.

Διαμαρτυρίες της Μπαρτσελόνα για μη κατοχύρωση γκολ στο πρώτο ημίχρονο, παράπονα του Τσάβι για την πέναλτι που δόθηκε στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο αγωνιστικό μέρος, το «Σαντιάγο Μπερναμπέου» πάγωσε στο 4′ με το γκολ του Κρίστενσεν, ενώ ο Βινίσιους άγγιξε την ισοφάριση στο 8′. Ο Βίνι με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε την πίεση της και ισοφάρισε με τον Φερμίν Λόπεθ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέτρεψε το σκορ με τον Βάθκεθ στο 73′ και τον Μπέλιγχαμ στο 90’+2′, παίρνοντας σημαντική νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα.

Το πρωτάθλημα πλησιάζει στη Ρεάλ Μαδρίτης, που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και καθοδηγείται από τον Αντσελότι προς την κατάκτηση του τίτλου.