Βαριά ήττα για τον Άρη στη Ρουμανία

Η ομάδα του Άρη υπέστη μια βαριά ήττα στη Ρουμανία, με σκορ 90-74 ενάντια στην Κλουζ. Ο Άρης είχε μια κακή τρίτη περίοδο, δέχοντας επιμέρους σκορ 31-16, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών νικών που είχε στο Eurocup. Αυτή ήταν η επίσημη δυνατότητα του Άρη να διεκδικήσει τον πρώτο όμιλο. Ο κορυφαίος σκόρερ του Άρη ήταν ο Ντε Σόουζα με 14 πόντους, ενώ ο Σταρκ πρόσθεσε άλλους 13. Από την Κλουζ, κορυφαίοι ήταν οι Κάτε και Τζόουνς με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Ο Άρης είχε ένα κακό ξεκίνημα, επιτρέποντας στην Κλουζ να προηγηθεί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Αν και προσπάθησε να αντιδράσει, οι Ρουμάνοι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμά τους καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς. Η Κλουζ έφτασε ακόμη και σε διαφορά +24, αλλά ο Άρης κατάφερε να μειώσει αρκετά τη διαφορά μετά το 38′.

Οι δεκάλεπτα ήταν: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74.