Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Ο Άκε «τέζαρε» τους Λονδρέζους στο φινάλε και έστειλε στους «16» τους «πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε την Τότεναμ με 1-0 εκτός έδρας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του FA Cup και αποκλείοντας τους Λονδρέζους από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Νέιθαν Άκε στο 88ο λεπτό, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με ένα γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ. Το σκορ παρέμεινε 0-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Και στο δεύτερο μέρος, η Σίτι ήταν ανώτερη, αλλά δυσκολεύτηκε να βρει τον στόχο. Το γκολ τελικά πέτυχε ο Νέιθαν Άκε στο 88ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος μια ασταθή έξοδο του τερματοφύλακα.